30. srpna 2016
Menstruační cyklus k vašemu životu prostě patří, ale následující fakta vás určitě překvapí.

Rozbouřené hormony

● Pokud neberete antikoncepci, okolo šestnáctého dne cyklu vás nejspíš potrápí premenstruační syndrom (PMS).

● Trpí jím 80 % z vás.

● 3 až 8 % žen se potýká se závažnou formou PMS, tzv. premenstruační dysforickou poruchou. Pacientky přitom ovládá skutečná deprese!

● Když britská barmanka umlátila kolegyni, hájila se PMS. Její deníky dokázaly, že každý měsíc ve stejné fázi buď páchala trestné činy, nebo pokus o sebevraždu. Dostala podmínku a musela na hormonální terapii.

● Ve středověku se věřilo, že menstruační krev odstraní mateřská znaménka, vyléčí bradavice, epilepsii a bolesti hlavy. Přimíchávala se proto do nejrůznějších mastí a tinktur.

● Množství krve, které každý měsíc ztratíte, by zaplnilo lahvičku od parfému.

● Přemýšlela jste někdy, jak vzniklo slovo tampon? Jde o francouzský výraz pro zátku. Je odvozen od starofrancouzského slova tapon, což doslova znamenalo „kus látky na ucpání otvoru“.

● Také při menstruaci můžete otěhotnět, i když to není tak pravděpodobné. Důvod: vajíčko ještě nemuselo z těla odejít. Spermie dokážou ve vagině přežít a některé ženy ovulují jen několik dní po menstruaci.

35 000 korun

Tolik průměrná Češka za celý život utratí za menstruační vložky nebo tampony. Spotřebujete jich jedenáct a půl tisíce kusů.