19. června 2016
Zatočte se vším, co se tváří zdravě a dietně, ale pravda je jiná. Pryč s müsli i pomerančovým džusem.

K snídani si dáte pláteček celozrnného chleba, kousek sýra, zapijete to kávou, k svačině banán, k obědu malou porcičku…, ale váha, ta tvrdohlavá mrcha, se ne a ne smilovat. Zřejmě děláte někde chybu. Jestlipak nezapomínáte sledovat i to, co pijete?

Cukr – strašák

Že jsou některé nápoje velmi kalorické, sice víme, ale většinou se tím moc vážně nezabýváme. Máme pocit, že tolik toho nevypijeme, takže nestojí za to kalorie v nápojích ukryté sledovat. Přitom všechno začíná třeba už u kávy. Tom Hanks zhubl víc než deset kilogramů jenom tím, že přestal pít kávu s cukrem a neodtučněným mlékem.

A co vy? Také si nedokážete odpustit nějaké to kapučíno nebo latté? Obloukem se vyhněte i coca-cole – v půllitrové lahvi se skrývá šestnáct kostek cukru a podobně jsou na tom i ostatní slazené nápoje. Říkáte-li si, že tedy přesedláte na pomerančový džus, rychle na to zapomeňte – v jeho půllitru je těch kostek cukru dvanáct.

Co jíme?

Uzeniny ne! Všeobecně se má za to, že neprospívají zdraví, ale málokdo uvažuje o tom, proč. Jsou v nich různé přídatné látky, ale také spousta tuku. Například párky, které se nazývají dietní, nejsou o nic dietnější než špekáčky, protože do nich výrobci namleli kdeco. Nebo paštika – půlka z ní je jenom tuk! A ještě horší je to s uherákem nebo čabajkou. Povolená je jedině libová šunka a ještě lépe ta dětská, v níž je méně soli. Podobnou pastí jako uzeniny jsou i smetanové sýry, které se tváří noblesně, ale dokážou s figurou pořádně zahýbat, ale i sýry obecně, pokud mají víc než třicet procent tuku v sušině.

A co jogurty? Sice jsou zdravé a pro naše zažívání prospěšné, ale většinou jsou přislazované řepkovým cukrem, ačkoli se naoko tváří, že ne. Nemluvě o tom, jak kalorické takové smetanové jogurty jsou. Skryté cukry jsou i v obilných výrobcích, to trochu tušíme, ale opravdovou ranou pod pás jsou cereálie jako jsou müsli, kukuřičné lupínky a všelijaké další snídaňové směsi, o nichž si myslíme, kdovíjak nejsou zdravé. Jenže jsou velmi často  doslazované a ochucované, a tak pozor na ně!