11. června 2016
Jestli mají letní večírky jeden společný jmenovatel, je to grilování. Taky cítíte vůni kouře a na jazyku vnímáte chuť opečeného masa? Jenže o grilování se traduje řada mýtů. Nastal čas je vyvrátit!

1. Všichni grilují, protože je to módní trend posledních let

Novinka ne, trend ano. Pečení masa na ohni je totiž staré jako lidstvo samo.   Zásluhu na pojmenování této kuchařské techniky mají Francouzi. Slovo barbecue údajně pochází z barbeaquene, tedy pečení masa od vousů po ocas. Američané zase tvrdí, že název je z in­diánského barbacoa, pečení masa na dřevěném roštu. Ať se národy přou, jak chtějí, my jsme rádi, že se oblíbená letní zábava dostala i k nám.

2. Z grilu chutná jen kuřecí. A dezert stejně musím udělat v kuchyni

Ale kdeže, horší mýtus není. Vepřová panenka, jehněčí kotlety, hovězí, pstruh, losos, lín, krevety, halibut, to všechno chutná z grilu přímo božsky. Stejně jako kachna, krůta, mušle, kalamáry… A také zelenina nebo houby. Kdybych měla pokračovat, celý časopis mi nebude stačit. A podobné je to i s dezertem. Bábovku sice nečekejte, ale z ovocného sortimen­tu máme v zásobě hned několik tipů. Grilovaná jablka plněná rozinkami, mandlemi a skořicí, ananas s třtinovým cukrem a nadrcenou mátou nebo třeba šťavňaťoučké hrušky s ořechy. Vážně jste nedostali chuť?

3. I profesionál často nepropeče steak dle preferencí, tak to nezvládne ani laik

Opět omyl. Přineste si minutku a stopujte. Experti využijí i teploměr na maso, který zabodnou do masa, vám ale stačí prst. „Rare poznáte tak, že do něj zaboříte bříško prstu, reliéf se však za chvíli vrátí do původní podoby. Stupeň medium vás už nepustí tak hluboko. Well done bude vzdorovat jakýmkoli pokusům o změnu, ten je prostě už hotový,“ radí Zdeněk Pohlreich ve své knize Šéf na grilu.