4. června 2016
Tady máte odpovědi na otázky, u kterých se stydíte zeptat.

„Vycházejí ze mě velké chuchvalce sražené krve. Proč?“

Krev se na vzduchu sráží – na tom není nic divného. Hodně kusů sražené krve ale může signalizovat, že máte myom, nezhoubný nádor na děložní stěně. Ten může bránit v cestě za miminem. Tip: Požádejte o vyšetření ultrazvukem.

„Je mi třicet a mám čím dál delší cyklus. Čím to je?“

S věkem jsou vaječníky čím dál méně citlivé na hormony, které by je měly pobízet k akci. Trvá jim déle, než se v nich vyvine vajíčko. Cyklus se okolo třicítky prodlouží spoustě žen. Plodnost zůstává neovlivněna.

„Proč mi měsíčky vynechávají?“

Pokud se to stává málokdy (třeba jednou za rok), nic se neděje. Tělo se rozhodlo, že nebude ovulovat, asi vlivem stresu. Jestli vás nezvěstná menstruace trápí opakovaně, možná se vás týká onemocnění jménem syndrom polycystických vaječníků. To vám může zkomplikovat otěhotnění. Jako léčba většinou stačí hormonální antikoncepce.

Zničte kvasinky jogurtem

Na svědění pod kalhotkami nasaďte lék z ledničky.

Kvasinkovou infekci alespoň jednou za život důvěrně pozná devadesát procent žen. Ulevit vám může i obyčejný bílý jogurt. Funguje i jako prevence. Jak na to:

◆ Některé značky jogurtu obsahují bakterie, které žijí i ve vagině. A proti kvasinkám dokážou bojovat jako lvi. Pozor! Zabere jedině výrobek se živými jogurtovými kulturami (hledejte nápis typu „živý jogurt“).

◆ Jako lék se dá použít jedině bílý, neochucený jogurt.

◆ Namočte v bílém jogurtu tampon, zaveďte si ho do vaginy a hned ho zase vytáhněte. Opakujte dvakrát denně. Za čtyři až pět dní byste měla mít od kvasinek pokoj.

◆ Kúru můžete preventivně vyzkoušet v době, kdy u vás stoupá riziko kvasinkové infekce – třeba když berete antibiotika.