30. května 2016
Spoustu klasických návodů, jak dosáhnout úspěchu, je lepší ignorovat. Zkuste se zachovat přesně opačně a propracovat se k uznání svou vlastní, originální cestou… 

Chybné pravidlo: Intuice nikdy nelže

Svým pocitům naslouchejte, ale s opatrností, intuice totiž nemá vždycky pravdu. Vaše podvědomí zpracovává zážitky a zkušenosti z minulosti, snaží se v nich najít určité vzorce a z těch se následně poučit. Pokud jste například už čtyřikrát navrhovala šéfovi nějakou změnu, ale nadřízený váš nápad ani jednou neocenil, popáté se v podobné situaci budete už dopředu cítit stísněně. Pomyslíte si: ,Nemám z toho nápadu dobrý pocit. Radši si ho nechám pro sebe.‘ Jenže to je chyba! Svět se přece mění, a co včera nezabralo, může zítra zabodovat. „Většina z nás má sklon dělat v práci samá bezpečná rozhodnutí, která zajišťují pravidelný a pomalý pokrok,“ píše americký psycholog Dan Ariely v knize Jak drahá je intuice? (vydal Práh). „Stejné chování přenášíme i do svého osobního života. Jenže skutečný pokrok – stejně jako skutečná radost – se dostavuje v momentech, kdy zariskujeme a podnikneme něco nového.“

Co s tím: Šestý smysl vás nenabádá dělat, co je pro vás nejlepší, ale k tomu, co vám připadá nejjednodušší. Zamyslete se nad tím. Než příště úplně zavrhnete řešení jen proto, že z něj „nemáte dobrý pocit“, zkonzultujte to s lidmi, kterým důvěřujete. A jejich slova vezměte v úvahu, přestože s nimi nesouhlasíte. Od kolegů a přátel nejspíš očekáváte hlavně uznání, ale pokud vás upozorní na slabiny a omyly, dejte na ně. Posune vás to dál!

Rada s prošlou lhůtou: Kdo riskuje, vyhraje

Jak už bylo výše napsáno, je samozřejmě O. K. ukazovat odvahu, zkoušet nové věci a rozšiřovat si obzory. Ale s rozmyslem! V kariéře totiž vždycky neplatí, že čím víc vsadíte, tím víc můžete získat. Přesvědčila se o tom třeba devětadvacetiletá Monika: „Zavolala mi bývalá kolegyně, že zakládá cestovní kancelář a chce mě jako společnici. Nadchla jsem se pro tu myšlenku a okamžitě dala v práci výpověď. Jenomže ani za rok naše cestovka nevydělávala a já si akorát nasekala velké dluhy.“ Je lepší spíš drobně experimentovat než hazardovat. Odborníci upozorňují, že opravdu úspěšní lidé bývají spíš opatrnější a před každým důležitým krokem pořádně zváží důsledky.

Řešení: Chystáte se poslat většinu úspor do skvělého nápadu? Snažte se rozhodnutí vyvážit opatrností v ostatních oblastech života. Například byste neměla okamžitě odcházet ze zaměstnání. Existuje studie, která dokazuje, že byznysmeni, kteří při rozjezdu svého byznysu dál pracovali (a figurují mezi nimi i zakladatelé firem jako Apple nebo Nike), jsou o 33 % úspěšnější než ti, kteří rovnou vsadili všechno na jednu kartu. Pokud přece jen chcete stálý džob opustit, naplánujte si aspoň, z čeho pokryjete výdaje. Třeba jako známá spisovatelka Alexandra Potter, která, když se rozhodla napsat svou první knihu, dala v práci výpověď a prodala auto, aby měla z čeho půl roku žít. Román za určenou dobu dopsala, stal se z něj bestseller a dnes ji psaní živí.