20. května 2016
Útoky rudé armády mohou škodit i tam, kde to vůbec nečekáte!

Bolest hlavy

Hladina hormonu estrogenu, který pomáhá udržovat mozkovou chemii v rovnováze, v krvi během menstruace prudce klesá. Proto máte pocit, že vám v hlavě řádí parta dělníků se sbíječkami. Jestli vám nezabírají ani prášky proti bolesti, nechte si předepsat hormonální antikoncepci. Ta zabrání kolísání estrogenu, a bušení se tak výrazně zmírní nebo vám zmizí úplně.

Nemotornost

Ráno vám vypadl z ruky hrníček s kávou, u oběda jste se polila sodovkou a cestou domů narazila do sloupu (a v dosahu přitom nepochodoval žádný dvojník Brada Pitta)? Buďte v klidu. Podle studií v prvních dnech menstruace klesá i výkon sportovkyním. Dočasně se totiž stávají poněkud neohrabanými. Proč? Nejspíš v tom má prsty nadýmání spojené s menstruací a otoky způsobené zadržováním vody.

Zmatenost

Cítíte se před vylitím rudé řeky nejistá a popletená? Se stejnými obtížemi se potýká většina žen. Vědci bohužel nedokážou uspokojivě vysvětlit, proč k dezorientaci dochází. Viníka hledají hlavně v kolísajících hladinách hormonů estrogenu a progesteronu.

Suché oči

Mnoho žen si během menstruace stěžuje na pálení a rudnutí očí. Hlavní roli v něm hraje estrogen. Estrogen totiž řídí i zavlažování těla. Kupte si v lékárně „umělé slzy”