16. května 2016
Občas se nám nevyvede něco tak, jak plánujeme. Kvůli čemu si máme lámat hlavu a co nestojí ani za řeč?

Máte špatné svědomí z toho, že nemáte dost peněz na účtu a splátka auta se už blíží, že jste měla vyřídit důležitý úkol, ale nestihla jste ho, nebo že nemáte čas na své příbuzné? To jsou důvody, kvů­li kterým se vám může špatně spát! Ale je i mnoho dalších, kvůli kterým není třeba se trápit. Například:

1. Neodpovídáte na e-maily

Kolikrát se vám už stalo, že vám kamarádka vynadala za to, že jste nereagovala na její e-mail. Ale komu by se chtělo neustále odpovídat na zprávy řetězového typu, který hned začíná předmětem: ,,Pokud to nepošleš dvaceti lidem, budeš mít třicet let smůlu“. Tak z toho už jste trochu vyrostla, ne? Tyto a další podobné e-maily s obrázky, texty a zábavnými filmy jsou akorát tak ztráta času. Něco jiného však je, když si s kamarádkou píšete o nějakém závažném tématu, který potřebujete vyřešit urgentně. I zde se ale musí brát v potaz to, že pokud si takto dopisujete v práci, odpověď na sebe nechá déle čekat. Do této kategorie samozřejmě nepatří zprávy od vašich nadřízených či spolupracovníků. Ty se snažte naopak vyřešit co nejdříve.

2. Občas chodíte pozdě

Jak vám to vždycky maminka říkala, když jste se chystala jít do školy? ,,Hlavně přijď včas.“ Dochvilnost se cení, ale čas od času se stává, že vám minuty utíkají rychleji, než si přejete. Dopravní zácpa, vynechaný autobus, zdržení v práci. Tohle vy sama neovlivníte, i když se snažíte ze všech sil být všude včas. Jestliže musíte být přesná za každou cenu, budete se zbytečně honit, vykašlete se na make-up a poběžíte s vyplazeným jazykem na místo určení. Mezitím, co se vydýcháváte, váš kolega dorazí o deset minut později a nic si z toho nedělá. Důležité je se umět za svůj pozdní příchod omluvit. Stačí stručně, žádné dlouhé vyprávění, nikoho přece nezajímá, že jste venčila psa a on vám utekl za hárající fenou. A pro ty, co si v pozdních příchodech přímo libují – akademická je pouze čtvrthodinka, ne hodinka!

3. Ráda drbete

Je to typická ženská vlastnost, za kterou se nemusíte stydět. Je to jeden ze způsobů, jak získáte informace o životě druhých. Stačí, když u takových hovorů budete používat vlastní rozum a nedáte na nesmyslné řeči svých kamarádek, které právě vypily pár lahvinek vína. Prostě je vyslechně­te, řekněte jim k tomu svůj vlastní názor a nikdy žádné špatné věci nešiřte dál. Mohlo by se vám to vymstít.

Stejně jako slečně Renatě: „Byla jsem v práci nová a chtěla jsem co nejdříve zapadnout mezi kolektiv. Nabídla jsem, že bychom mohly jít s holkama z kanceláře posedět, ať se více poznáme. Po pár skleničkách vína už opadly veškeré zábrany a holky začaly pomlouvat naši šéfovou a jednoho kolegu. Šéfové bylo kolem padesáti a kolegovi něco málo přes dvacet. Prý spolu mají poměr. Já jen poslouchala. Druhý den mi dorazil od jedné kolegyně e-mail, ať nakouknu do kuchyňky, že je uvidím přímo v líbací akci. A taky, že ano. Hned jsem zasedla k počítači a reagovala jsem na její zprávu asi takto. „Teda, nedivím se, že šéfová vypadá jako stará, oschlá bříza, když z ní ten mladý kořen doslova vysává život,“ za to jsem dala ještě vysmátého smajlíka a odeslala. Jenže jsem si nevšimla, že jsem omylem dala odpovědět všem. Do hodiny jsem měla padáka.