11. května 2016
Nejen v Japonsku je rozkvetlá třešeň slavnostní událostí. I v Rakousku se na jaře oslavuje kvetoucí krajina. Od léta je pak možné si ovoce vychutnat v čisté formě nebo zpracované na marmeládu, chutney, šťávu, mošt nebo pálenku.

Wachauské rozkvetlé meruňky patří k nejkrásnějším poslům jara v Evropě 

Okouzlujícím zážitkem pro smysly je každoroční slavnost rozkvetlých meruněk v údolí Wachau. Každý rok se tu otevírají pupeny přibližně 100 000 meruněk a zahalují krajinu světového kulturního dědictví do jemných pastelových tónů. Stromy tak vytvářejí obraz krajiny a šíří svou jemnou vůni. Díky vlivu panonského klimatu se tu meruňkám daří. Toto klima totiž v chladném ročním období zmírní teploty natolik, že meruňky neutrpí žádné škody. Příroda ovšem není zcela přesně předvídatelná. Tuto strhující podívanou můžete ve Wachau zažít každý rok mezi polovinou března a polovinou dubna.

Cesta údolím Wachau je ale výjimečný zážitek ve všech ročních obdobích. Na kole se krajina podél Dunaje prozkoumává velmi dobře. Pokud se chcete dozvědět o meruňkách více, projděte se od vinařství Aufreiter v Angern po „wachauské meruňkové zážitkové stezce“. Kdo se raději projede lodí, může si rezervovat wachauskou okružní plavbu z města Krems (duben a říjen vždy od čtvrtka do neděle). Již od července návštěvníky všude lákají domácí meruňkové knedlíky, meruňková marmeláda, meruňková pálenka a likér nebo šumivý meruňkový sekt.

www.wachauermarille.at
www.marillenweg.at
www.brandner.at

Stezka třešňových květů v Burgenlandu

Několik dní po rozkvetlých meruňkách začínají zářit bílou barvou také třešňové stromy v regionu Leithaberg v severním Burgenlandu. V současnosti je jich již více než 15 druhů, které se pěstují poblíž míst Donnerskirchen, Purbach, Breitenbrunn, Winden a Jois. Z výšin opevněného kostela v Donnerskirchen máte výjimečně krásný výhled na kvetoucí stromy. Začíná tu stezka třešňových květů, která je dlouhá asi hodinu a půl a končí u vinárny Schemitz. Třešňové květy se tady od května do června náležitě oslavují. Trasa je ideální na kole!

Štýrská jablečná cesta

Květy ovocných stromů na jaře zaplaví asi 25 kilometrů dlouhou „jablečnou cestu“ ve východním Štýrsku jako růžovobílý obláček. „Nádherný rozkvetlý sad, kam až oko dohlédne“, to napsal štýrský básník Peter Rosegger, když dorazil do Puch bei Weiz. Jako popis své pouti si básník před více než sto lety zvolil výstižný název „Jak jsem šel do ráje“. Na jaře jabloně kvetou v jemně růžových odstínech a na podzim se pak jejich plody na stromech jasně lesknou.

Když už mluvíme o jablcích, pak nesmíme zapomenout zmínit východoštýrskou jablečnou pálenku „abakus“. Každý rok pálí takzvaní „jablkáři“ podle prastarého rituálu v  maximálním utajení tuto pálenku, kterou nazývají nejvyšším ztělesněním jablka. V obci Puch bei Weiz se v „Domě jablka“ dozvíte vše o sklizni, přepravě, mytologii, umění a zvycích spojených s jablky. Farmáři, kteří fungují jako přímí distributoři, gastronomické provozy a vinárny každý rok koncem dubna slaví „festival jablečného květu“.  
Steirische Apfelstraße
Urlaub im Apfelland

Maková vesnice Armschlag

Malá vesnička v oblasti Waldviertel zcela podlehla máku. Místní obyvatelé dokonce dosáhli toho, že je waldviertelský šedý mák patentovaný. V červenci makové květy promění pole poblíž Armschlag ve vlnící se bílo-fialovo-červený obraz. Tuto úžasnou hru přírody můžete pozorovat při putování pěšky nebo koňským spřežením. Kromě toho si můžete rozšířit své obzory ve vztahu k máku na zajímavé makové naučné stezce, v makové zahradě a cestě makového závinu. Historie máku sahá až do doby kamenné. Waldviertelský šedý mák byl ve své době dokonce komoditou na londýnské burze. V současnosti se pěstuje na ploše asi 200 hektarů a upotřebuje se především v knedlících, lívancích, plněných taštičkách, závinech a těstovinách. To vše můžete ochutnat při zastavení u farmáře. Známé produkty z oblasti Waldviertel, ať už makový olej, makovou čokoládu a makovou kosmetiku, je možné na místě zakoupit.
www.mohndorf.at

Festival narcisů

Největší květinová slavnost v Rakousku se každoročně koná v květnu. V Bad Aussee je spojená se slavnostní projížďkou auty a na jezeře Altausseer See s okružní plavbou na lodích. Uvidíte několik metrů vysoké figuríny z narcisů, které jsou upevněné na drátěném rámu, který byl zase celé týdny dopředu pečlivě navrhován a stavěn.
www.narzissenfest.at