3. května 2016
Cítíte se unavení, malátní, klíží se vám oči i po kávě a trápí vás pocit nafouklého břicha? Také se vám zhoršila pleť a vlasy a máte kila navíc?

To vše a ještě mnoho dalších problémů s sebou nese příchod jara. Po zimě se obvykle necítíme plní energie, tak jak by tomu mělo být, ale spíše naopak – jsme vyčerpaní. Jaro už začalo a právě proto vám přinášíme několik tipů, jak s únavou a vyčerpáním bojovat.

1. Pohyb na čerstvém vzduchu

Díky nízkým teplotám, dešti a mnoha dalším faktorům nás z domova jen tak něco nedostane. A právě nedostatečný pobyt na čerstvém vzduchu zapříčiňuje špatnou náladu, nevrlost, nekvalitní spánek nebo sklony k nesprávné funkci metabolismu. Vyjděte si po práci na půl hodiny až hodinu ven nebo prodlužte venčení vašeho čtyřnohého mazlíčka. Ocení to nejen on, ale především vy.

2. Spánek jako podceňovaná nutnost

Všichni víme, že spát bychom měli cca 8 hodin denně. Pro mnoho lidí je to ale dnes problém. Kvůli pracovní vytíženosti, starostem, či problémům se spánkem, spí dnes lidé méně a jejich spánek má horší kvalitu. To se také odráží na fungování organismu a na zdravotním stavu. Dospělí by měli spát každý den přibližně stejnou dobu  tj. 6 až 8 hodin a to i v době volna. Školní děti potřebují ke správné funkci organismu 9 až 11 hodin a předškolní děti 9 až 10 hodin v noci a přes den 2 až 3 hodiny. Spánek není jen o počtu naspaných hodin, ale především o jeho kvalitě. Je dobré dodržovat i tzv. spánkovou hygienu.

3. Začněte den sklenkou vody

Pitný režim je velmi důležitý a právě proto ráno začněte se sklenicí vlažné vody. Tím nastartujete metabolismus a povzbudíte tělo k lepšímu fungování. Člověk by měl přijímat 30-40 ml vody na 1 kg hmotnosti. Slazené  limonády a nebo ochucené vody nejsou pro organismus vhodné. Nápoje s bublinkami nejsou dobrou volnou díky obsahu oxidu uhličitého. Nepijte velké množství vody najednou, ale pravidelně, po skleničkách. Nezapomeňte: Káva, černý čaj a slazené limonády se do pitného režimu nezapočítávají!

4. Zdravá strava napořád

Když se řekne „očista“, většině lidem se vybaví dieta, hlad a zeleninové či ovocné šťávy. Jenže po „zdravém“ týdnu o hladu najedeme opět na normální režim, kdy si dáme tučné jídlo, hotovky, polotovary, fastfood, pozdní večeři, alkohol atd., a tělo má šok!  Zkuste na to jít jinak. Vynechte navždy nezdravá jídla, polotovary, chipsy, jídlo z fast foodu, ale také omezte pečivo a pokud možno vždy vyberte to z žitné mouky. Vždy jde zvolit si zdravou náhradu – např. domácí zeleninové chipsy, 80% čokoláda, domácí pečivo apod. Uvidíte, že už za pár dní se budete cítit lépe a časem to poznáte i na velikosti oblečení.