31. března 2016
Napadlo vás někdy, že mobil nebo počítač vám mohou přivodit zdravotní potíže? Vypátrali jsme několik každodenních drobností, na které byste si měla dát pozor.

Vypadají úplně nevinně a děláte je každý den. Drobné úkony, které máte zaryté pod kůží a vůbec vás nenapadne nad nimi přemýšlet. A to je právě ten problém. Kdybyste je prováděla jen občas, nic by se samozřejmě nestalo. Právě jejich každodenní opakování vám ale může zadělat na pořádné zdravotní potíže. Jedná se totiž o pohyby, které jsou sice droboučké, ale přesto představují pro tělo nepřirozenou zátěž. Teď se s nimi konečně můžete poprat! Tady je máte!

SMS palec

O co jde: Naťukáte každý den několik esemesek? A jak se na to tváří vaše ruka? Úporné bolesti palcového kloubu nebo i celé dlaně totiž klidně mohou způsobit právě tyto úkony. Lidský palec se nevyvinul, aby datloval na mobilu, a drobný, neustále se opakující pohyb mu nedělá vůbec dobře. Ostatně zkuste si několik minut poklepávat palcem jen tak do vzduchu a sama zjistíte, jak se tento pohyb pro lidské tělo nehodí. Jednotvárným namáháním si můžete vypěstovat zánět šlach nebo si dokonce poškodit klouby.

Vaše záchrana: Snažte se snížit zátěž kladenou na jeden prst tak, že začnete psát více prsty. Všech deset se vám na mobilní klávesnici nepodaří poskládat, ale zapojte alespoň oba palce. Najděte si pro psaní textových zpráv pohodlnou polohu, v níž nebudete mít palec křečovitě zaťatý. A samozřejmě úplně nejlepší by bylo, kdyby se vám podařilo snížit počet zpráv, které za den odešlete. Vzhledem k faktu, že lékaři už diagnostikovali závislost na esemeskování, vám to ale možná nepůjde tak snadno.

Telefonní postoj

O co jde: Viděla jste se už někdy v zrcadle, když voláte z mobilního telefonu? Hlava nepřirozeně nakloněná na stranu, brada lehce vystrčená dopředu, aby se vám mobil lépe držel, většinou i shrbená ramena a ztuhlý krk. A teď si spočítejte, kolikrát denně s někým telefonujete a jak dlouhou dobu tím strávíte. Je jasné, že tak často opakované nesprávné držení těla se někde musí podepsat. Nejčastějším důsledkem bývá zablokovaná krční páteř, ztuhlá ramena a opět se tu na scéně objevují staré známé bolesti hlavy.

Vaše záchrana: Soustřeďte se na to, abyste při telefonování nevykláněla příliš hlavu, a střídejte strany, na nichž si přiložíte sluchátko k uchu.