Na Zelený čtvrtek Zelené pivo!

Zelené Škopky na oslavu svátků jara. Přesně tak to bude vypadat ve stovkách hospod v celé České republice na Zelený čtvrtek

Půllitry naplní slavný speciál netypické barvy z pivovaru Starobrno už po jedenácté. Oslavit Velikonoce právě Zeleným pivem se stalo tradicí a zvykem nejen v Brně, kde se v roce 2006 zrodilo.  Štamgasti v Čechách a na Moravě mají k dispozici celkem 4 600 hektolitrů Zeleného piva. V Brně se letos mohou těšit i na výjimečný vizuální zážitek - vůbec poprvé se po setmění zeleně rozzáří i hrad Špilberk. Právě na oslavu Zeleného čtvrtku se o to postará značka Starobrno.

Letos se Zelené pivo vyrábělo začátkem února. Zelené pivo se vaří z kvalitní vody světlého ječného sladu a jakostního žateckého chmele tradičním způsobem na dva rmuty. Součástí receptury je bylinný výluh, který se spolu s chmelem přidává do mladinového kotle. Jeho přesné složení zná jen několik málo lidí, jedinou z „odtajněných“ bylin je kopřiva dvoudomá. Samotný výluh je koncentrovaný a velmi silný, přesné dávkování je výrobním tajemstvím. Svou sílu Zelené pivo získává spodním kvašením po dobu osmi dnů. Dlouhým zráním při teplotě jednoho stupně Celsia se Zelené pivo chuťově zakulacuje a získává svůj typický buket a říz. Posledním krokem při výrobě je přidání likéru. Právě díky unikátní technologii, bylinnému výluhu a likéru má Zelené pivo svou jedinečnou chuť a nezaměnitelnou barvu.

„Zelené pivo je prostě fenomén. Těší se na něj nejen naši štamgasti, ale také my, pivovarníci. To, že se tento pivní speciál stal součástí tradic velikonočních svátků, je prostě něco unikátního. Každoročně se nemůžeme dočkat, až ho zase budeme vařit. I samotné lití výluhu je rituál, který si nikdo nechce nechat ujít. Rád bych také znova připomněl to, že pivo celých jedenáct let vaříme podle stejné receptury,“ konstatoval sládek pivovaru Starobrno Libor Doseděl.

Seznam všech restaurací a hospod v Čechách a na Moravě, kde se letos Zelené pivo bude čepovat, zájemci najdou na stránkách www.zelenepivo.cz. Lákadlem ovšem je možnost ochutnat Zelené pivo na netradičním místě. To se může splnit všem těm, kdo se za ním vydají do Brna. Z Mendlova náměstí totiž bude v 17:00, 18:00, 19:00 a 20:00 hodin vyjíždět unikátní pivní tramvaj, tzv. Šalina Pub. Za šedesát korun všechny zájemce povozí centrem Brna, přičemž k prohlídce si mohou koupit právě čerstvě načepovaný Škopek s letošním Zeleným pivem.

Autor: PR
DISKUZE KE ČLÁNKU
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY Volný čas