11. března 2016
Že máte dostatečně spát a pít vodu už jste nejspíš slyšeli. Co dalšího můžete udělat, abyste přestali být unavení?

1. Hýbejte se

Když nemáme energii, jako první vyškrtneme ze svého života pohyb. Musíme si přece odpočinout a pak teprve začneme sportovat! Máme pocit, že nás sport ještě víc vyčerpává, ve skutečnosti to ale funguje naopak. „Každý ví, že mnohem větší energii máme z nedělní procházky nebo výletu na kole, než když celé odpoledne proležíme na gauči,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a nezávislé iniciativy Česko se hýbe. Pohyb neznamená, že musíte jít na hodinu dřít do posilovny. Procházka postačí. 

2. Přestaňte se poměřovat s druhými

Každý člověk má individuální množství energie. Někdo je neunavitelný, zvládne spoustu práce a stačí mu spát pět hodin. Vy možná potřebujete sedm nebo osm. Nedívejte se na druhé. Když už musíte srovnávat, srovnejte se sami se sebou: například vy letos a vy loni nebo na podzim. Jste výrazně unavenější? Čím to může být? Co děláte jinak? Nebo naopak, je to lepší? Proč? Čemu to přičítáte? Nedostatek energie může signalizovat dehydrataci, chybějící vitamíny, ale i depresi nebo vážnou nemoc. Příznaky posledních dvou však bývají dlouhodobější, než že se vám poslední dva týdny nic nechce.

3. Plňte rozvrh

Jana Havrdová sport miluje a několikrát do týdne ráno běhá. „Baví mě to, ale rozhodně každý den radostí neskáču z postele. Zvlášť pokud mám náročný pracovní týden, musím se k pohybu prostě donutit. Moje strategie je moc o tom nepřemýšlet, obléct se a jít. Prostě neutrálně následovat svoje pravidla,“ říká. A to je přesně ono: udělejte si z pohybu zvyk, který budete plnit stejně samozřejmě, jako si třeba ráno a večer čistíte zuby. Takový rituál vám snadněji pomůže přemoct se, když se vám nebude chtít. A uvidíte, že když se přemůžete, místo abyste byli vyčerpanější, energii naopak získáte.