2. března 2016
Dali jste si jako jedno ze svých novoročních předsevzetí větší péči o své zdraví? Pak tleskáme. Rozhodli jste se jít správným směrem.

A i když se to může zdát jako výstavní klišé, považujeme za důležité podpořit každého, kdo chce jít touto cestou. Neboť nemocnost se zvyšuje, a byť je dnešní medicína na špičkové úrovni, velkou měrou vše ovlivňujeme sami. Péče o naše zdraví a předcházení nemocem by tedy měla být přirozenou součástí našich každodenních životů.

Taková péče o zdraví v sobě může skrývat poměrně širokou činností. Ať už se vám vybaví sport, nebo reklama na nějaký mediálně známý produkt věřte, že způsobů, jak dosáhnout cíle, je celá řada. Důležité bude začít. Jedním z často diskutovaných témat jsou doplňky stravy. Ale víte vlastně, co to ty doplňky stravy jsou a kdy je vhodné si je obstarat?

Co vlastně jsou doplňky stravy?

Jestliže chceme porozumět významu doplňků stravy, musíme si uvědomit, jak velkou roli hraje v naší životosprávě strava. Ono ne nadarmo vzniklo slovní spojení, že jsme to, co jíme. Díky stravě dodáváme našemu tělu živiny a všechny potřebné látky pro jeho fungování. A právě v případech, kdy z nějakého důvodu nejsme schopni našemu tělu ze stravy zabezpečit příjem konkrétní látky, mohou přijít na řadu právě doplňky stravy. Na našem trhu se jich vyskytuje velké množství – např. speciální pro děti, ženy, muže, seniory, těhotné ženy, nebo pak doplňky zaměřené na podporu konkrétní oblasti lidského organismu – např. na podporu činnosti srdce, zraku, kloubů, na podporu imunity, či trávení, atd. Koupit si je kromě kamenných lékáren, můžete samozřejmě také u internetových prodejců, ale i v prodejnách zdravé výživy, často i v některých běžných obchodních řetězcích.

Jak vybrat ten, který mi bude vyhovovat?

Říkáte si, že doplňků stravy a různých vitamínů je všude tolik a vy nevíte, podle jakého klíče se nejlépe rozhodnout? Zaprvé, myslete na cíl. Chcete mít zdravé a pevné vlasy, klouby v pořádku, nebo chcete podpořit imunitu? Pátrejte po individuální skupině doplňků stravy podle vašich potřeb. Většinou, právě kvůli konkretizaci, se vyplatí více, než „multivitamíny" na všechno.

Zadruhé cena. Bavíme-li se o tom, kolik vlastně investovat do doplňků stravy, zapojme zdravý selský rozum. Ne vždy nejdražší se musí rovnat nejlepší. Často jde o marketingový tah a výbornou reklamu. Na druhou stranu, vyvarovali bychom se levných vitaminových preparátů z větších potravinových řetězců. Přece jenom, když chcete koupit boty, také jdete do obuvi. Nejlepší je najít tu zlatou střední cestu.

Další oblastí, na kterou si dát pozor je výrobce. Jak vybrat toho nejlepšího, když se na poli doplňků stravy běžně nepohybujete? Do jisté míry nás samozřejmě ovlivňuje lákavá reklama, avšak v těchto případech hrozí riziko, že si domů přineseme sice funkční, ale také předražený výrobek firmy, která se umí prodat. Najděte si na internetu recenze, ptejte se známých. Obecně – doporučení přítele je vždy na místě, no ne? Malým tipem od nás je, zaměřit se na české společnosti, které cílí na české zákazníky. Zkoumají jejich potřeby a snaží se je naplňovat.

A co ještě by se hodilo vědět?

1. Doplňky stravy vám nevyléčí zdravotní problém. Pomohou však k normálnímu, tedy správnému fungování našeho těla a celkově organismu.
2. Zároveň také doplňky stravy neslouží jako náhrada zdravého a vyváženého jídelníčku. Mysleme na to, jak se stravujeme, neboť přeci jenom „jsme to, co jíme".
3. Účinky nečekejme za týden, ani číst jsme se tak rychle nenaučili. V tomto případě je potřeba počítat s dlouhodobějším horizontem, min. 1 měsíc.

Nakonec vám nezbyde, než nějaký vyzkoušet a přesvědčit se na vlastní kůži. Jelikož každému vyhovuje něco jiného, nebojte si jich vyzkoušet více. Výhodou je, že při správném užívání vám žádný neuškodí. Tak hodně zdraví.