29. února 2016
Chcete zhubnout do plavek a bojíte se, že to bude nepříjemné? Nemusí, když budete dodržovat několik zásadních pravidel...

1. Jezte pravidelně.

Ano, pro hubnutí je důležité nastartovat metabolismus, a proto také jíst, a to nejenom často, tedy nejméně pětkrát denně, ale také správně.

2. Snídejte, je to zábava!

Nebaví vás snídat? Proč? Vždyť si k snídani můžete dát v podstatě, co chcete! A naopak, mělo by to být výživnější! Tedy žádná dietka. Málo energetické suchary (těch byste museli sníst kupu) vyměňte za celozrnné pečivo. Nezapomínejte také na bílkoviny (maso, sýry)! A klidně si dejte i nějaký ten sladký, třeba čokoládový, hříšek. Ráno to nevadí, naopak, aspoň vás nebude honit mlsná odpoledne či večer, kdy už by se vám sladkosti snadno proměnily v tuk.

3. Přidejte zeleninu.

Zelenina (kromě brambor a příloh obecně) je vaše mantra. Chcete-li zhubnout, dejte si ji téměř ke každému jídlu tak, aby byla třetinou celé porce. S ovocem je to jinak. Protože obsahuje cukr, i když ‚ten dobrý cukr‘, může vaši linii ohrozit. A proto je jezte jenom dopoledne (výjimkou jsou rajčata, ano, i ona jsou ovoce).

4. Nebojte se večeře!

Říká se, že snídani si máme sníst sami, o oběd se rozdělit se svým přítelem a večeři dát nepříteli. Co je na tom pravdy? Naši předkové, kteří toto rčení vymysleli, to mysleli dobře. Na večer opravdu není dobré se přejídat. Ale nejíst vůbec váš organismus vyčerpá tak, že den či dva nato nebudete mít sílu pokračovat ve správném stravování a sáhnete po něčem, co váš režim i přesvědčení zcela nabourá. Večeře by měla zkrátka vypadat jako oběd, jen by měla být jeho cca větší polovinou. Zeleniny si můžete dát více. Můžete zkusit na večer vynechat či minimalizovat přílohy (lepší je rýže než těstoviny). Rozhodně ale nezapomínejte na bílkoviny! Večeři snězte asi 3 hodiny před ulehnutím do postele.