28. února 2016
Útočí na nás řada nepříjemných onemocnění. Nechcete polykat pilulky? Sáhněte do přírodních zdrojů...

Sušené bylinky či plody svou účinnost většinou vůbec neztrácejí a seženete je nejen ve specializovaných prodejnách, ale také ve většině lékáren. Které tedy jsou jakoby stvořeny na obvyklé neduhy? 

Třezalka

Je skvělá proti chmurám a melancholiím. Obsahuje totiž látky, které působí jako přírodní antidepresivum. Je třeba ji užívat dlouhodoběji, tj. alespoň dva měsíce, ale zase dokáže skvěle
‚nakopnout‘ organismus a navodit optimistickou náladu třeba na celý rok.
Použití: 2 lžičky zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat, poté sceďte a pijte 2 až 3 takové šálky denně.

Šípky

Šípkový čaj máme mnozí spojený právě s dětstvím, když nás ho nutily pít naše babičky. Ony ale zkrátka ještě věděly, že šípky jsou skvělým přírodním zdrojem vitaminu C, který zlepšuje naši imunitu, a tak zahání chřipku či nachlazení.
Použití: Seženete šípky už mleté, z těch pak připravte buď čaj klasickým způsobem, tedy zalijte šípky horkou vodou (množství dle chuti), nebo když chcete zachovat co nejvíc zdraví prospěšných látek, rozdrcené šípky zalijte vodou studenou a nechte louhovat přes noc a pak přecezené pijte dle potřeby.

Bezinky

Přisuzovaly se jim odjakživa až magické účinky. Říkalo se, že bezový keř chrání dům od všeho zlého a že do něj například nikdy neuhodí blesk, proto se často vedle chalup černý bez vysazoval. Co se týče jeho užitečnosti ‚vnitřní‘, jeho květy i plody obsahují velkou spoustu vitaminů, minerálů a antioxidantů, skvěle tak posilují imunitu a působí proti širokému spektru virů a bakterií.
Použití: V současné době kromě například bezinkového sirupu, džemu či vína asi spíše seženete sušené bezinkové květy: 2 nebo 3 lžičky zalijte půl litrem vody a nechte asi 10 minut vylouhovat. Za jeden den můžete vypít 2 až 3 šálky tohoto čaje.