5 rad, jak zvítězit nad stresem

Stres má na zdraví všeobecně negativní vliv, v práci mu podléhá více než třetina populace. Množství stresu v každodenním životě dospělých neustále stoupá. Dobrou zprávou je, že ho můžeme účinně eliminovat.

Máte pocit, že už se zběsilým tempem dnešní doby nedokážete udržet krok? Nevěšte hlavu, podobné pocity dnes zažívá každý druhý pracující člověk. Stres je navíc přirozenou fyziologickou odpovědí těla na zvýšenou zátěž, ať už fyzickou či emoční. Skutečným problémem se stává ve chvíli, kdy jsme přílišným tlakům vystaveni dlouhodobě a naše odolnost vyčerpá své poslední rezervy. Stačí, aby se nahromadilo více maličkostí, které jindy zvládáte řešit s úsměvem. Patříte-li mezi ty, kteří odolnost vůči stresu potřebují zvýšit, a pohybujete se v prostředí, kde je stresu víc, než je zdrávo, je na čase ověřit si, zda máte všech svých ‚5P‘ pohromadě.

1. PŘEDVÍDÁNÍ

Stejně jako se říká, že štěstí přeje připraveným, vyplatí se mít toto pořekadlo na paměti i v případě, že se chceme vyhnout hrozícímu tlaku okolí. Právě předvídání stresových situací je totiž klíč k úspěchu. Samotné uvědomění si náročných situací, o kterých už víme, že mohou nastat, nám podvědomě pomáhá k lepší odolnosti a nadhledu.

2. PREVENCE

Nemá zřejmě smysl zlobit se na sebe, že jste dorazili do práce pozdě. Pokud se vám to tento měsíc stalo už po čtvrté, vyplatilo by se zřejmě zamyslet nad tím, jak byste mohli situacím, které s tím souvisí, předejít. Jestliže například víte, že ráno po probuzení rozhodně nepatříte mezi rychlíky a příprava do práce vám zabere nějakou chvíli, je na čase zvyknout si, že je lepší zkontrolovat, zda máte v kabelce vše potřebné, už večer. Nebudete tak ráno zmateně pobíhat po bytě, hledat jednu věc za druhou, a ušetříte si tím spoustu vzácné energie.

DISKUZE KE ČLÁNKU
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY Volný čas