12. října 2017
Zažil to snad každý rodič. Pocit bezmoci, když dítěti něco už po dvacáté opakuje a ono stále nereaguje. Jak tedy mluvit s dětmi, aby nás nejen poslouchaly, ale i slyšely?

Způsob, jakým komunikujete se svým dítětem, rozhodne o tom, zda a jak dobře se dítě naučí komunikovat s ostatními. Vaším cílem by tedy nemělo být poslušné dítě, ale člověk, který umí naslouchat. Zkuste následující kroky:

1. Napojte se, potom poučujte

Než začnete dítěti něco nařizovat nebo ho směrovat, sedněte si k němu na bobek a získejte jeho pozornost kontaktem z očí do očí. Naučte ho se soustředit: „Honzíku, hledám tvoje očička.“ Nebo „Hledám tvoje ouška.“ To přivede jeho pozornost. Až bude mluvit vaše dítě, nabídněte mu stejnou řeč těla, podívejte se mu do očí, nastavte ucho. Oční kontakt by měl být jemný a laskavý, ne příliš intenzivní, aby se dítě neleklo a nebralo ho jako prověrku.

2. Mluvte přímo na něj

Svůj požadavek začněte jménem: „Janičko, mohla bys prosím…“

3. Buďte stručná

Používejte pravidlo jedné věty: Hlavní směrnice by se měla objevit v otevírací větě. Čím déle budete chodit kolem horké kaše a rozprávět kolem dokola, tím rychleji se k vám dítě stane hluchým. Příliš mnoho slov je častá chyba, které se dopouštíme při rozhovoru na konkrétní téma. Dítě pak nabude dojmu, že si nejste jistá tím, co po něm vlastně chcete. Kdo příliš mluví, ten se snadno zamotá.

Embed from Getty Images

4. Buďte jednoduchá

Používejte krátké věty. Poslouchejte někdy, jak spolu děti komunikují, a poučte se z toho. Jakmile se na dětské tvářičce objeví skelný pohled, můžete si být jistá, že vám už nerozumí.