14. ledna 2016
My, odchovaní českými pohádkami, víme, že nejsladší věcí na světě je spánek. Aby tomu tak opravdu bylo, musíme pro to něco udělat. Jednou z věcí, která nám dokáže pomoci, je textil.

Kvalitní spánek je u většiny lidí vedle zdraví a klidu podmíněný především postelí, určitým prostorovým komfortem v ní a materiály, které se dotýkají těla. Největší plochu tvoří prostěradlo a povlečení, takže bychom si neměli pořizovat nic, co nám není příjemné.

Prostěradlo

Mělo by být z přírodního materiálu, nejčastěji se jedná o různě zpracovanou bavlnu, která má výbornou prodyšnost a savost. V provedení žerzej je velmi jemné a vhodné na léto, kdy se víc potíme. Další oblíbenou variantou je froté, které je víc hřejivé a vhodnější do chladných místností a na zimu. Objevují se i novinky založené na jiných přírodních materiálech, jednou z nejzajímavějších je bambus. Využívá se jeho antibakteriálních vlastností.

Povlečení

Také povlečení by mělo být z přírodního materiálu, příjemné na dotek a savé. K těm osvědčeným, které se opět vrací do módy, patří damašek. Po generace bylo damaškové povlečení základem výbavy snad každé nevěsty a vydrželo klidně i padesát let. Je to materiál vhodný na celoroční používání – v zimě hřeje, v létě chladí. Na omak může připomínat hedvábí a je velmi odolný.

Patří do ložnice

I když nesouvisí přímo se spánkem, jsou to věci, které ovlivní pohodu v ložnici: zaclonění okna, které by mělo být co nejjednodušší, ale látkové. Komfortnější je vstávat bosýma nohama do teplého koberečku než na chladnou zem. Textilem lze zintimnit prostor kolem postele.

Podhled z látky zútulní pokoj s vysokým stropem, realizace IKEA 

Římská roleta z řady Quadro, cena podle realizace, wwww.dekoria-style.cz

Ornella Lavender, damaškové ložní povlečení, cena na www.bytovy-textil-veba.cz

Napínací prostěradlo žerzej, cena na www.matejovsky-povleceni.cz

Další skvělé rady a nápady najdete v nové tině Bydlíme, která je právě v prodeji