13. listopadu 2015
Jedna je nejlepší pro vaše tělo. Jiná vám chutná. Další je luxusně balená a také její cena prozrazuje, že to není jen tak obyčejná voda. Také se při výběru už trochu ztrácíte?

Bez vody by nebyl život. Naše tělo je z ní tvořeno zhruba ze sedmdesáti procent. Bez dostatku vody by náš organismus zcela zkolaboval. Nutná je mimo jiné pro odplavování škodlivých látek z těla, jež vznikají při metabolických procesech. Slouží také jako chladicí kapalina a brání přehřátí organismu. Podílí se na rozvodu minerálních látek, stopových prvků a mnoha dalších důležitých živin…

Na příjem tekutin myslete především ráno. Tradiční čínská medicína doporučuje na rozjezd organismu sklenici vlažné, ideálně teplé vody. Pokud budete mít s jejím pitím problémy, vyzkoušejte alespoň sklenku vody s citronem. Nastartuje vaše trávení.

Voda má na rozdíl od jídla jednu obrovskou výhodu. Neobsahuje žádný cukr, tedy ani žádné kalorie. Přesto dokáže s lidským organismem zázraky. Určitě si vzpomenete na dny, kdy jste na svůj pitný režim zapomněli a následně se dostavila nejen únava, špatná nálada, ale dost možná také migréna. V případě, že byste na příjem tekutin zapomínali delší období, hrozí selhání ledvin. Občas také narazíte na názor, že přílišné pití zatěžuje právě ledviny. Je to však omyl. Zdravé ledviny fungují tím účinněji, čím více pijete (myšleno v rozumné míře). Voda ředí krev a usnadňuje jim práci, protože tak zjednodušuje proces filtrace, což mimo jiné snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů.

Čistá voda je důležitým prvkem jak v buněčné výživě, tak v detoxikaci. Hydratace těla je důležitá nejen pro samotný chod organismu, ale také pro vzhled, nebo chcete-li pro krásu. Leckterá modelka vám doporučí právě pravidelný pitný režim. Všimněte si, jak vypadá ovoce nebo zelenina, které je odepřena vláha. Začne uvadat a sesychat. A stejné je to s naší pletí. Pokožka ztrácí pevnost a svěžest, objevují se vrásky. Dostatek tekutin je lék i na štěpící se nehty či popraskané rty.

Jakmile náš organismus zaznamená nedostatek vody, vyšle mozek signál: pocit žízně. Ideální je v tu chvíli prosbu vyslyšet. V opačném případě riskujete dehydrataci.