12. listopadu 2015
Možná se vám někdy stalo, že jste pod návalem práce či emočního stresu shodila pár kilo. Nenechte se však zmást. Zdánlivé pozitivum neznamená, že stres je pro naši postavu prospěšný.

Stres = brzdič spalování kalorií

Stresový způsob života skutečně způsobuje, že nemůžeme zhubnout, či dokonce bez příčiny nabíráme kilogramy. I když dodržujete zdravý životní styl a mučíte se třikrát týdně v posilovně, kila ne a ne pryč. Výzkumy prokázaly, že chronický stres způsobuje nadměrné ukládání tuků, a to právě ve všech nechtěných partiích.

Co se děje v organismu

Je jedno jaký druh stresu prožíváte, tělo na stres reaguje podobně. Takže vždy, když jste pod tlakem, dlouhodobým i krátkodobým, signalizuje mozek buňkám, aby začaly produkovat „silácké“ hormony. Vy to pociťujete jako nával adrenalinu. Ten přesměruje včechnu energii a vy máte pocit, že zdoláte celý svět. Zároveň však uvolňuje kortizol, který si žádá doplnění této energie – výsledek: dostanete tzv. „vlčí hlad“. Nejhorší je, že dokud se nedostanete ze stresu, váš organismus bude kortizol vesele uvolňovat dál, takže vy budete muset neustále doplňovat „ztracenou“ energii, kterou jste vlastně ani nevydali. Začarovaný kruh!

Závislost na kalorických pokrmech

Málokdo z nás má tak pevnou vůli, aby ve vypjatých situacích chroupal zdravou mrkvičku. Ne, ne, naše tělo v těchto situacích baží po kalorických bombách. Typickým zaháněčem stresu je čokoládička, zmrzlinka a cukrem či tukem nabité dobroty. Právě ty stimulují mozek k produkci chemických látek, které v nás vyvolávají pocit uspokojení a uvolnění. Rovnice: čím víc stresu, tím víc kalorických bomb = kila, kila a kila.