12. května 2017
Existuje více než 250 pojmenovaných fobií a stále vznikají nové. Některé jsou úsměvné jiné naopak opravdu děsivé.

Fobie

Je úzkostná porucha provázená chorobným, bezdůvodným strachem z věcí či situací. Úzkost či strach někdy prožil každý z nás. Úzkost a strach mají ochranný charakter a také se od sebe liší: strach je odpověď na konkrétní nebezpečí (oheň, povodeň, napadení…), úzkost je nepříjemný emoční stav, jehož příčinu nemusíme být schopni definovat. Pokud někdo trpí fobií, tak si plně uvědomuje svůj nesmyslný strach, ale není schopen jej vlastní vůlí potlačit. Nechceme tu rozebírat, kdo byl prvním „majitelem“ fobie, ale spíše se podíváme na neuvěřitelné, vtipné a bizarní chorobné strachy.

Co trápí muže

Když jsem pročítala všechny možné druhy fobií, našla jsem Cenosillicafobii – strach z prázdného půllitru. Úsměv jsem nedokázala potlačit a ihned jsem si vybavila několik mých mužských přátel, jež by mohli touto fobií trpět. Algofobie – strach z bolesti, již tolikrát bylo vyřčeno, že kdyby měli rodit muži, vymřeme. Filofobie – strach z lásky, řekla bych, že tato fobie je u některých mužů pouhou výmluvou. Gamofobie – strach ze sňatku je na podle mě stejný případ jako strach z lásky. Gynofobie – strach z žen.

Co trápí ženy

Anarofobie – strach žen z mužů, tato fobie má většinou původ v dětství a její překonávání není nic lehkého. Genofobie – strach ze sexu má stejnou příčinu jako strach z mužů, nebo je představa výměny tělních tekutin je pro ženy nepřekonatelná. Gymnofobie – strach z nahoty.

Podivné fobie

Některé chorobné strachy mě zaujaly. Například Hippopotomonstrosesquippedaliofobie – strach z dlouhých slov, člověk, jež touto fobií trpí, ani nemůže říci její název. Cibofobie je strach z jídla, ten by se při držení diet docela hodil, ale jen na chvíli. Ergofobie – strach z práce, touto fobií asi trpí hodně lidí. Jsou dny, kdy nikdo nereaguje na maily ani telefony a já si říkám, že v tomto státě asi nikdo nepracuje, teď už vím, že mají fobii. Alliumfobie – strach z česneku je nejspíš pozůstatek z dob upírů.

Čím netrpět

Antofobie – strach z květin, myslím, že přicházet o okamžiky, kdy vám někdo milovaný daruje květinu, je strašné. Geliofobie – strach ze smíchu a Hedonofobie – strach z radosti. Nedovedu si představit život bez radosti a smíchu. Chyběli by mi. Vestifobie – strach z oblečení, to by bylo pro většinu žen peklo. My ženy prostě rády nakupujeme.

Fobií neustále přibývá, a tak trochu se bojím, abychom za pár let všichni netrpěli Panofobií – strachem ze všeho!