5. října 2015
Pokud patříte k těm, kteří v noci stále ne a ne ‚zabrat‘, zbystřete. Přinášíme vám osvědčené tipy odborníků na sladký spánek.

Aby člověk ‚lehl a spal‘, vyzkoušelo se už kdeco, od odvaru z makovic a sklenky na dobrou noc až po nejrůznější pilulky. Něco jsou pověry, něco má zase nepříjemné vedlejší účinky. Pokud se však budete řídit uvedenými radami, šance na noční odpočinek se pronikavě zvýší. 

1. Kdy řešit nespavost

Pokud jde o dvě tři noci potíží se spánkem, pak není nutné navštěvovat lékaře. Když ale poruchy spánku snižují kvalitu života a negativně ovlivňují denní aktivity, je nutné se léčit.

2. Špatné usínání

Nejčastěji spánek nepřichází při očekávání stresu, po nabitém dni, kdy se myšlenky honí hlavou. Únava není spouštěčem spánku.

3. Noční probouzení

Budit se v noci je normální. Během noci spáč projde 4–5 spánkovými cykly, mezi ni­mi se probouzí a zase usíná.

4. Brzké probuzení

Pro poruchy spánku je typičtější ranní dospávání. Pokud se budíte brzy a už nemůžete usnout, jde pravděpodobně o projev deprese a je nutné léčit spíše ji.

5. Jak si pomoci?

Optimální je zvládnout nespavost bez léků. Pokud se vám nedaří pravidelně uléhat, pravidelně vstávejte. Tím si nastavíte své ‚hodiny‘.

6. Kdy a jaké léky?

Při akutní nespavosti (např. při stresu) jsou na místě hypnotika na 4–6 týdnů. U dlouhodobé nespavosti nejsou hypnotika vhodná

7. Proč vzniká závislost na práškách?

‚Chemickému‘ spánku chybí plnohodnotná stadia, ráno se člověk necítí odpočatý, kumuluje se únava a vzniká začarovaný kruh.

8. Komu hrozí závislost nejvíc?

Ženám středního věku a mu­žům orientovaným na výkon – manažerům kolem páté dekády a starším.

Obecně: Základem léčby dlouhodobé nespavosti by mělo být dodržování pravidel spánkové hygieny, odstranění příčin nespavosti, ev. léčba chorob, jež poruchy vyvolávají. Léky by měly být jen pomocníkem.