29. září 2015
Imunitní systém našich ratolestí musí na podzim odolat všemožným bakteriím a virům, které si děti předávají během společného hraní nebo učení. Máme pro vás tipy, jak vyzrát na oslabenou dětskou imunitu.
1 / 2

1. Kojení

Chrání dítě před alergiemi, trávicími obtížemi, záněty středního ucha či močového měchýře. Kojené děti snadněji překonávají lehčí prochladnutí nebo chřipky. Nejdůležitější je tzv. kolostrum – první mléko matky, které vzniká krátce po porodu. To je bohaté na složky, které přirozeně zvyšují imunitu.

2. Pohyb

Už od útlého věku budujte v dítěti lásku k pohybu. Choďte s ním na procház­ky, jezděte s ním na kole, na kolečkových bruslích, běžkách nebo lyžích. Nechte ho, ať se s ostatními dětmi honí kolem baráku, protože jakýkoli pohyb je pro dětskou imunitu vhodný.

3. Otužování

Neoblékejte svého potomka příliš, pokud není venku zima. Dítě je aktivní, může se snadno zpotit a k nachlazení je pak jen krůček. Obecně platí, že by malé dítě mělo mít jen o jednu vrstvu víc než dospělý člověk. Rozhodně mu dopřejte pohyb venku, i když třeba prší nebo mrzne. Chladný vzduch působí příznivě na organismus a tím i na imunitu. Dítko se také otužuje při samotném koupání. Párkrát za týden ho osprchujte ve vlažné vodě a na spaní mu v zimě nepřetápějte místnost. Klidně postačí 18 °C.

4. Vhodná strava

Snažte se vařit z čerstvých surovin a volte pestrý jídelníček bohatý na minerály a vitaminy. Stejně tak myslete na dětská probiotika, která dětem upraví jejich střevní mikroflóru.

1 / 2