1. června 2015
Jakou máte šanci zplodit dítě, v pořádku ho donosit a bez problémů porodit ve 20, 30 a 40 letech? V kterém věku je v průměru plodnost českých žen na nejvyšším bodě a kdy naopak prudce klesá? 

Věk do 20 let
Vaše tělo a hormony:
První menstruace přichází mezi 11. a 14. rokem života. Až do 20 let je ženský cyklus povětšinou nepravidelný. V pořád­ku je, pokud se pohybuje někde mezi 28. a 31. dnem cyklu. Váš organismus z gynekologického hlediska stále ještě není zcela zralý. Dotvářejí se sekundární pohlavní znaky a zbytňují reprodukční orgány. Hormony, které jsou důležité pro plodnost (tedy estrogen a FSH, tj. hormon, který uvolňuje vajíčka z vaječníků), sice s blížící se dvacítkou začínají být pomalu v normě, ale vaječníky nepracují ještě tak, jak by měly, a hlavně děloha ještě není připravená.
Plodnost, průběh těhotenství a porod: Otěhotnění je možné. Ovšem spojení podvěsku mozkového (odkud se vysílá hormon FSH) a vaječníků, takzvaná hypofýzo-ovariální osa, ještě většinou nefunguje dostatečně. Tedy pravděpodobnost otěhotnění není tak vysoká. Pokud k tomu přece jen dojde, můžete mít v těhotenství problémy. Těhotenství bývá rizikové, je tu vysoké riziko potratů – a rodit můžete, zvláště do 18 let, spíše císařským řezem. To vše hodně záleží na fyzických a genetických předpokladech. Problémy budou mít především velmi štíhlé dívky. Příroda to tak zařídila. Zkrátka, dovolí otěhotnět jen ženám, které budou mít dostatečné (a správné) množství tuku v těle, aby dokázaly v dřívějších těžkých podmínkách ony i dítě v jejich těle přežít.

Věk 20 – 24 let
Vaše tělo a hormony:
Kolem dvacítky byste měla mít už své hormony v normě a men­struační cyklus pravidelný a ustálený. Znamená to, že jak jste na tom s menstruací teď (tzn. kdy přichází a jak dlouho trvá), budete tak i po zbytek svého reprodukčního období. I přesto však vaše tělo z gynekologického hlediska ještě pořád dozrává a  totéž se děje s vaší psychikou, především citovými a sociálními vazbami. Zcela zralá bývá obvykle žena až po 24. roku.
Plodnost, průběh těhotenství a porod: Otěhotnět můžete v těchto letech docela snadno. Ale i tak nemusí být vše v naprostém pořádku. Zvláště, je-li vám jen o něco málo přes dvacet, ještě pořád nemusíte mít na těhotenství dostatečně připravenou dělohu. Znamená to, že když přece jenom otěhotníte, můžete mít těhotenství kompliko­vané a rizikové (i v tomto věku se ještě objevují častěji potraty) a také porod nemusí proběhnout podle vašich představ, podobně jako v období do 20 let. Opět to velmi závisí na celkové stavbě vašeho těla (problémy mívají hodně hubené ženy), ale také na dědičných předpokladech (zeptejte se svojí matky).