10. května 2015
Málo spánku, bezradnost, bolavá prsa... Prvních 30 dní si žádá hodně sil!

Říká se, že nejtěžší období po porodu je šestinedělí. Z průzkumu, který jsem provedla mezi kamarádkami, i z vlastní zkušenosti mohu říci, že opravdu nejtěžší je první měsíc. Abyste ho zvládla v pohodě, připravte se na něj s předstihem.

Kojení
Novorozenec jí a jí. Někdy jen hodně často, někdy skoro nepřetržitě. I když příroda vybavila vás i miminko vším potřebným k zahnání hladu a uhašení žízně, zpočátku se může zdát kojení jako téměř nezvládnutelné.

✽ Ptejte se.
Ženy, které se nebojí zeptat a vyhledat pomoc hned zpočátku, mají vyšší šanci s kojením uspět. Nenechte problémy zajít do fáze, kdy bude jejich náprava obtížná a dlouhodobá.

✽ Nenechte se odbýt.
V porodnici pracují laktační poradkyně, tak jich využijte. Sepište si všechno, co vás zajímá, a vytrvejte, dokud nedostanete odpovědi.

✽ Připravte se.
Když vaše miminko pláče hlady, nejradši byste hned vše­chno odhodila a běžela ho nakrmit. Napřed si ale připravte něco k pití, jídlu, ke čtení a dojděte si na toaletu. Zpočátku totiž kojení trvá dlouho.

✽ Pomozte si.
Pokud se vám vytvoří v prsu zatvrdlina nebo se ucpe mlékovod, pomůže vám teplo. Sprcha, obklady, nahřáté gelové polštářky. Na zánět zkuste obklad z tvarohu, který vytáhne horkost. Miminku půjde kojení snadněji, když si napřed prsa osprchujete teplou vodou, aby se mléko uvolnilo. Pokud vás bolí bradavky po kojení, namažte si je krémem k tomu určeným a zkuste je naopak zchladit. Když je to možné, choďte bez podprsenky, ať mají bradavky dostatek vzduchu k hojení. Dokud se miminko nenaučí správně sát, nedávejte mu pít z láhve. Pití z láhve nevyžaduje tolik síly jako kojení z prsu, a proto by pak mohlo kojení odmítat.