9. dubna 2015
Udělali jste velký krok a rozhodli jste se založit rodinu. Jenže se snažíte dlouhou dobu a stále se nedaří.

Pro velkou většinu žen hraje mimořádnou roli psychika. Téměř všechny víme, že těhotenství na první pokus se moc často nestává. Ale když pak přijde pátý, šestý… pokus, začínáme panikařit.

Panika
Druhý či třetí měsíc snahy není zas taková katastrofa, a navíc když si vezmete, že počít potomka je příjemná aktivita 😉 Myšlenky na neplodnost nejsou na místě, k této diagnóze máte zatím daleko. Psychika je neuvěřitelná, proto se snažte být v pohodě, stres vám určitě nepomůže.

Postup
Pokud je váš menstruační cyklus pravidelný, dopřejte si minimálně rok nechráněného styku, to je bězné období, během kterého by se zdravému páru mělo zplození potomka podařit.
V případě, že je váš cyklus nepravidelný, zajděte ke svému lékaři a poraďte se, jak postupovat

Déle než rok
Oba byste měli zjistit svůj zdravotní stav. Vyšetření žen je zaměřeno na ovulaci, průchodnost vejcovodů a hormonální hladiny. Nevyhnete se odběrům krve, ultrazvuku, rtg… Pokud je podezření na neprůchodnost vejcovodů, budete muset podstoupit menší laparoskopický zákrok. Nemoci vejcovodů jsou příčinou problémů s početím až u čtvrtiny párů.

Řešení
Na základě výsledků vyšetření zvolí lékař další postup. Někdy stačí hormonální injekce či tabletky. Další variantou je tzv. inseminace, kdy se spermie zavádějí uměle. Ani tak vám nikdo nezaručí, že to klapne na první pokus.

Umělé oplodnění
IVF představuje nejrozšířenější formu asistovaného početí. Probíhá odběrem vajíček ženy, které se oplodní spermiemi partnera v laboratoři. Vzniklé zárodky se poté přenesou do dělohy, kde se později uhnízdí.

Jak zlepšit plodnost
Ženšen je obecně považován za účinný lék proti sexuálním neduhům. Dále vitamin E, vitamin plodnosti, transportuje kyslík do pohlavních orgánů. Jezte ústřice, sledě, maso, houby, vejce, ořechy a mořské plody, tyto potraviny jsou zdrojem zinku, který je důležitý pro správné fungování pohlavních orgánů.