8. dubna 2015
Je až zázrakem, že v době televize, počítačů, tabletů a chytrých telefonů, lidé stále čtou knihy. Knihy mají své výhody:

Alzeimer
Americká studie ukázala, že puzzle, šachy a čtení snižuje až 2,5 krát riziko Alzheimerovy choroby. Vědci netvrdí, že se jí čtením můžete vyhnout úplně, ale prevence je to zábavná a vzdělávací. Při čtení přijímáme nové informace, a také posilujeme mozek při jejich uchovávání. Pustíme-li se do textu, vytváříme si nové vzpomínky, na to, co jsme četli. Vznikají tak nová nervová spojení a posilují se ta stávající, což drží paměť v dobré kondici.

Více aktivní, méně stresu
Další studie potvrzuje, že lidé, jež pravidelně čtou, jsou pravděpodobněji lidé aktivnější – cvičí, účastní se voleb a celkově kulturního dění. Skvělá vlastnost čtení je, že redukuje stres a navozuje dobrou náladu. Při čtení zapojujeme fantazii a přemisťujeme se na místa, kde se děj knihy odehrává, čímž zapomínáme na problémy a klesá hladina stresu.
Studie z roku 2009 ukazuje, že po 6 minutách čtení se snižuje úroveň stresu o 68%

Slovní zásoba
S každou přečtenou knihou se nám rozšiřuje slovní zásoba, nové výrazy aktivně a plynule zapojíme do běžné mluvy. Slovní zásoba je důležitá na poli rodinném i pracovním. Při přijímacím pohovoru nebudete lovit eeehhmm a své děti budete učit stále rozvíjet jejich slovní zásobu.

Empatie
Beletrie trénuje naši schopnost vcítit se do situace jiných. Představování jiných světů a kultur nám pomáhá lépe chápat sama sebe a ostatní. S hlavními postavami prožíváme dobrodružství, strach, radost, lásku, smutek, napětí…

Je sexy
Profesor Eli Finkel z Northwestern University se zaměřil na inteligenci a zjistil, že inteligence i předstíraná inteligence je pro ženy hotový magnet. A co evokuje otevřená kniha?