4. dubna 2015
Dítě změní rozměry vaší pánve i vaginy, ovlivní ale i váš prožitek sexu? Ivana Hermová našla odpověď na všechny otázky, které vás s příchodem dítěte trápí, ale bojíte se o nich mluvit.

Ten moment si devětadvacetiletá Tereza představovala úplně jinak. Na těhotenství se těšila, ale když jí test potvrdil, že opravdu čeká miminko, namísto euforie ji zaplavily obavy. „V tu chvíli mi blesklo hlavou, že tam dole už nikdy nebudu vypadat stejně. Možná mě zašijou, od kojení mi povisnou prsa a manžel mě přestane vnímat jako milenku,“ vzpomíná na své úzkosti energická matka dnes dvouletého Bertíka.

„I před početím jsme sex s partnerem řešili. Vždycky jsem měla větší chuť než on. Milovali jsme se třeba jen jednou týdně a já najednou dostala strach, že po dítěti náš milostný život skončí definitivně.“ A nejistota ohledně ztráty přitažlivosti Terezu provázela celé těhotenství. „Když jsem v zrcátku viděla, jak mi na vagině naskočily žíly, udělalo se mi špatně. Nechtěla jsem, aby Martin něco takového viděl. Syn v břiše jako by to vycítil a odmítl se otočit hlavou dolů, takže mi gynekolog oznámil, že musím rodit císařským řezem. V tu chvíli se mi ohromně ulevilo. Měla jsem představu, že mi zůstane jen jizvička na břiše a navíc se vyhnu bolesti. Až po porodu jsem zjistila, o čem císařský řez vlastně je. Nejde o jedinou jizvu, ale hned o tři, navíc vám místo zákroku nateče a bolí. K tomu se mi šíleně nalila prsa! Ačkoliv jsem chuť na sex po šestinedělí měla, raději jsem se intimitě vyhýbala.“

Tahle vášnivá žena se ale s danou situací nehodlala smířit. Začala s protějškem o svých potřebách a obavách otevřeně mluvit, přihlásila oba na kurz intimní masáže a dnes už spolu opět sexuálně žijí. O potížích v sexu si ale zprvu neměla s kým promluvit. Proto založila vlastní skupinu Spokojenec na Facebooku, a když zjistila, že Češek na mateřské s podobnými starostmi je spousta, spustila stránku Mamazon.cz. Všechno, co souvisí s mateřstvím, se tu otevřeně probírá. V diskusi na téma sex v graviditě a po porodu můžete číst třeba:

„Na konci těhotenství už nebyl sex nic moc, spíš z povinnosti, byla jsem těžká a nebavilo mě to. Po porodu mě to bolelo, možná kvůli nástřihu. K častějšímu sexu jsme se vrátili asi po dvou měsících, ale ještě z toho nic nemám. Většinou je to rychlovka, než se malej probudí.“ Anebo: „Rodila jsem císařem, takže ještě půl roku mě trápily nejrůznější záněty a sex nic moc. Teď jsem čtyři měsíce po porodu a sex mě absolutně nezajímá. Jsem ráda, když můžu spát a nic se po mně nechce.“ Díky podobným příspěvkům minimálně zjistíte, že intimní problémy nemáte sama. Do jaké míry se jich dá zbavit?