2. dubna 2015
Sníte o miminku a v duchu si malujete velkou rodinu. Jsou věci, o které byste se měla zajímat dříve, než se na testu objeví dvě čárky:

Plodnost žen je silná a zároveň křehká. Na jedné straně je žena schopna otěhotnět v nepravděpodobných situacích (i když bere antikoncepci) a na druhé straně jsou ženy, které by daly za dítě celý svůj život a nedaří se. Co má vliv na plodnost?

Strava
První oblast, na níž se můžete zaměřit, je strava. Sehrává důležitou roli. Vzdejte se rychlého občerstvení, které vám nedodá potřebné živiny. Vyhněte se také potravinám, jež obsahují špatný cholesterol (ty nedávejte ani na partnerův talíř).

Tma
Zdánlivě nevinná věc, která také ovlivňuje plodnost, je noční umělé osvětlení. Vylučování některých hormonů, které pracují v našem těle, potřebuje úplnou tmu. Zkuste spát bez rušivých světel z ulice či zapnuté televize. Vaše tělo si po několika týdnech zvykne a začne v noci pracovat správně.

Rizikové faktory
Negativní vliv na naši plodnost má také stres, špatný zdravotní stav vašich zubů (ano, ovlivňují totiž celkový zdravotní stav), nadváha nebo podváha.

Léky
Některé druhy léků mohou mít i negativní vliv na plodnost. Jsou to například antidepresiva a léky, které zvyšují spotřebu vitaminu B v organismu.

Partner
Problémy s plodností může mít i váš partner. Spermie dozrávají až 3 měsíce, takže když začne s úpravou stravy a životního stylu, projeví se to až po uplynutí této doby.

Investovat čas a energii do zdraví se vždy vyplatí!