25. února 2015
Myslíte si, že jste na příchod děťátka dobře připravená? A věděla jste i tohle?

Některé podivné jevy vás u novorozence mohou překvapit, jsou však pár dní po porodu naprosto normální.

1. Miminko komunikuje pláčem. Pláč je jediná možnost, jak dát dospělým najevo, že něco není v pořádku. Může to být hlad, žízeň, horko, zima, škrtící oblečení, mokrá plena, únava nebo prostě jen touha pochovat se a přitulit. Celkem rychle poznáte, že pláč má různé úrovně a intenzitu, a budete tak schopna rozlišit alespoň základní důvod nespokojenosti.

2. Úsměvy až na konci šestinedělí. Prvních několik týdnů pracujete pro šéfa, který vás honí sem a tam a jen si stěžuje křikem a pláčem. Ve slabých chvilkách si opakujte, že dítěti se líbí být v náručí a je mu dobře v suché pleně, jen to neumí dát najevo. Nepotrvá dlouho a odmění vás kouzelným úsměvem.

3. Akné a pupínky. Některým dětem se neobjeví akné až v pubertě, ale již pár týdnů po porodu. Jedná se o pupínky s bílou špičkou, které většinou spontánně zmizí ještě před prvními narozeninami. Pokud se miminko v létě či v zimě zpotí, mohou se mu na pokožce objevit drobné pupínky, potničky. Takové místo udržujte v suchu a nechte ho dobře větrat. Výraznější vyrážky je lepší konzultovat s lékařem.

4. Prospí mnoho hodin, ale ne v kuse. Jsou miminka, která po pár týdnech spinkají v noci i šest hodin v kuse, některá dokonce celou noc, ale není jich mnoho. Co nejdříve se snažte děťátku ukázat rozdíl mezi dnem a nocí, tedy že den je na jídlo a bdění a noc na spaní. Pokud zdravé a prospívající miminko spí ve dne déle než v noci, cíleně ho buďte na kojení nejdéle po třech hodinách a v noci ho nechte spát, jak dlouho bude chtít. 

5. Po porodu ztratí na váze. Je normální, pokud v prvních třech dnech života miminko zhubne o 5–10 % porodní hmotnosti. Tento úbytek je způsoben zejména ztrátou vody, odchodem smolky z organismu, ztrátou mázku, močením a také zaschnutím pupečního pahýlu. Většinou se hubnutí zastaví ještě v porodnici, v některých případech lékaři doporučují ve dnech před úplným nástupem laktace dokrmování. Původní porodní váhy by miminko mělo dosáhnout během prvního měsíce života, nejčastěji již kolem jeho poloviny.