18. února 2015
Psycholožka MUDr. Eva Smolová o vztazích, které fungují dál už jenom kvůli dětem...

● Není to vina vašich dětí! Máte-li malé děti v předpubertálním věku, snažte se, aby i případě krize vašeho partnerského vztahu neměly pocit, že to, že se hádáte, je jejich vina. Snažte se jim dávat co nejvíc pozornosti a lásky. Oba! 

● V pubertě jsou děti zranitelné! Samy nevědí, co se sebou, a když to nevědí ani rodiče, může to být náročné. Může se stát, že z rodinné katastrofy budou děti v tomto věku chtít něco získat, a tak „zkusí“ malé vydírání typu: „Když mi nekoupíš to a to, budu chtít být s tátou…“ Snažte se na podobné modely chování nepřistupovat a mluvit s dětmi o celé situaci co nejvíc – adolescenti už jsou schopni věci chápat, když jim je vhodně podáte. 

● Od patnácti let výš se mohou jevit jako dospělí, ale i tady jsou zranitelní, i když se může navenek zdát, že to, co v rodině právě probíhá, „mají na háku“. Rozchod rodičů je i v tomto věku citlivá záležitost, a tak buďte vnímaví a citliví. Nezapomínejte že vaších chováním podvědomě dáváte dětem vzory pro vytváření jejich budoucích vztahových vzorců!