1. února 2015
Neschopnost páru počít dítě se stává stále větším strašákem. Některé příčiny se dají ovlivnit.

Podle statistik jsou problémy s plodností rovnoměrně rozděleny. Přibližně jednou třetinou z celkového počtu potíží trpí muži, další třetinou ženy a zbytek se dělí mezi společné a neznámé příčiny. S jednou skupinou příčin neplodnosti se mnoho dělat nedá, respektive pomoc mohou poskytnout pouze lékaři.

Jsou to zejména tyto faktory:
1. Věk – s přibývajícími léty klesá počet i kvalita vajíček, a to již po 35. roku věku ženy.
2. Anovulace – hormonální porucha způsobená např. cystami na vaječnících. Ta má za následek poruchu zrání a uvolňování vajíček.
3. Poškození vejcovodů – vejcovody mohou uzavřít pozánětlivé změny. Podobný dopad mohou mít operace v ma­lé pánvi vedoucí ke vzniku srůstů.
4. Endometrióza – při tomto onemocnění se děložní sliznice nachází i mimo děložní dutinu a představuje vážné riziko neplodnosti.
5. Odchylky dělohy – mohou bránit uhnízdění vajíčka a jeho následnému vývoji. Bývají vrozené, ale též je způsobují ne­zhoubné nádory (myomy) a opakované chirurgické zákroky na děloze.
6. Cervikální sterilita – jde o nekvalitní děložní hlen, který se pak může chovat jako bariéra proti spermiím.

Druhá skupina příčin neplodnosti je už optimističtější. Zde se jedná o faktory, které vycházejí z životního stylu a každá žena s nimi může něco dělat i ‚svépomocí‘, tedy nejlépe – odstranit je ze svého života.