12. prosince 2014
Opuštěná města kvůli katastrofě, válce nebo hospodářské krizi.

Pripyat, Ukrajina
Opuštěné město na severu Ukrajiny bylo založeno v roce 1970 pro zaměstnance jaderné elektrárny. Po katastrofě v roce 1986 bylo město úplně vylidněno a z důvodu nebezpečného záření je opuštěné dodones.

Varosha, Severní
Kypr Čtvrť v kyperském městě Famagusta zasáhla turecká invaze v roce 1974. Tamní obyvatelé uprchli a zatím nikdo nechce do turistické oblasti zpět. Ostatní části města se těší modernizaci a čilému turistickému ruchu. Je možné, že je čtvrť jedním z lákadel pro návštěvníky.

Oradour-sur-Glane, Francie
Vesnice byla zničena 10. června 1944, kdy němečtí SS zmasakrovali všechny obyvatele včetně žen a dětí. Nová vesnice byla postavena po válce na nedalekém místě. Místo původní vesnice je postaven památník a muzeum.

Hashima Island, Japonsko
Běžně nazývaný Gunkanjima, tento ostrov je jedním z 505 neobydlených ostrovů v oblasti Nagasaki. Poslední obyvatelé zde bydleli v roce 1974, kdy se zavřely těžební doly. Ostrov je přístupný pro turisty od roku 2009.

Kolmanskop, Nambie
Město důchů v poušti Namiba na jihu Nambie. V roce 1908 zde vyrostlo město pro německé horníky. V době jeho rozkvětu zde byla nemocnice, taneční sál, divadlo, casino a další budovy. Město začalo upadat po 1. světové válce, kdy diamantové pole bylo vyčerpáno a nebyla zde jiná obživa pro obyvatele. K úplnému opuštění došlo v roce 1954. V troskách budov je navátý písek, který umocňuje pocit města duchů.

Pokračování na další straně!