29. listopadu 2014
Když díte chodí do školy, stoupá šance, že přijde domů s bolavým krkem a rýmou. Jak posílit jeho imunitu, aby nechytilo první bacil, který potká?

Příchod do mateřské školky, školy, nebo do jakéhokoli kroužku, kde se vaše ratolest setká s ostatními dětmi, brzké ranní vstávání, fyzická námaha, dovádění s kamarády, sychravé počasí… To všechno představuje pro dětské tělo velkou zátěž, na kterou není zvyklé a musí se s ní teprve naučit pracovat. Usnadněte jim to!

Trénink imunity
Organismus je při změně režimu a větší zátěži daleko náchylnější k nemoci. Dítě se poprvé setkává s novými bakteriemi a viry, na které si jeho imunitní systém musí teprve zvyknout a v reakci na ně si zcela přirozeně vytvořit množství protilátek. Kromě správného jídelníčku je samozřejmostí dodržování všech termínů očkování a včasné návštěvy lékaře, pokud se vám zdravotní stav vašeho dítěte nezdá. Nezapomeňte ani na dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, pitný režim, odpočinek a otužování.

„Otužování by mělo být postupné, ale soustavné. Doporučuje se snižovat teplotu vody při sprchování o jeden stupeň vždy po několika dnech, až se dostanete na teplotu 20 °C. Sprchování studenou vodou by nemělo zpočátku trvat déle než dvě minuty,“ říká nutriční poradce Pavel Ježek. Odborníci zároveň varují i před úzkostnou čistotou, kterou často matky novorozenců prosazují. Děti by si spíše měly zvyknout na to, že je v životě potká častěji špinavé než sterilní prostředí. Neznamená to, že by doma nemělo být uklizeno, důležitý je zdravý kompromis.

Skříňky se nemusí každý týden dezinfikovat, ale chomáče prachu, který se zvýří, jen když se otevřou dveře, taky nejsou ideální. Stejně tak matky nemají křičet, když jejich dítě skáče v gumácích do louže. I takové „kontakty“  potřebuje jeho imunita, aby v dospělosti mohla fungovat na jedničku.