24. listopadu 2014
A proč to vlastně děláme, když je jasné, že známe pravdu? Baví nás se obelhávat?

Cestou z práce přemýšlíte, co uděláte, až přijdete domů. Nejdřív ze všeho si zacvičíte podle nového videa, které jste si (před třemi měsíci!) koupila. Pak připravíte sobě i rodině zdravou večeři – salát a polévku. Pak si popovídáte s mužem a budete si číst knihu, kterou jste si (před třemi měsíci!) koupila. Váš plán je jasný, těšíte se na něj a nejste si vědomá žádné překážky, která by vás od něj mohla odradit.

Je deset hodin večer a nemáte tušení, jak se to stalo: sedíte na gauči u televize s pytlíkem brambůrků. Děti i partner si celý podvečer žijí vlastním životem, snad něco jedli, ptáte se sama sebe. Vy jste nevyběhaná a hladová. Nikdo vás nenutil ani k brambůrkům, ani k televizi. Nikdo vám nebránil jít si zaběhat a v jednu chvíli váš partner dokonce projevil něco jako ochotu ke konverzaci.

Co se stalo mezi okamžikem, kdy jste zasunula klíče do zámku a nevědomky se dostala na gauč s pytlíkem brambůrků v ruce? Zřejmě jste sama sobě našeptala celou řadu nepravd. Připravili jsme pro vás seznam nejmocnějších a zdánlivě nevinných lží, kterými si kazíme život. Lží, pronesených tajně, tak tajně, že je utajujeme i samy před sebou.

Ty nejčastější
Zavést v životě jakoukoli změnu je jako nosit nové boty: sluší vám, líbí se vám, potřebovala jste je, ale první tři týdny vás prostě tlačí. Když si začnete všímat toho, jak sama sebe donutíte tyto „nové boty“ nepoužívat jen proto, abyste se vyhnula třem týdnům otlaků, jste na cestě k nápravě:

To nezvládnu. Jedna z nejfunkčnějších sebemanipulačních technik. Cokoli se chystáte udělat, se vám začne jevit nad vaše síly, jen co se nadechnete, že to konečně uděláte. Nevěříme samy v sebe. Co kdybyste jednou v životě byla na své straně?! Co kdybyste si dokázala místo „To nezvládneš,“ říct „Třeba to zvládneš“. A hned pak dodat „Určitě to zvládneš!“ Když se dovíte, že vaše sedmdesátiletá sousedka, která nikdy nesportovala, uběhla pětikilometrový závod, co byste dokázala vy?