21. listopadu 2014
Než se dítě narodí, máte poslední šanci se pořádně vyspat. Jenže co když to nejde?

Problémy se spaním jste v souvislosti s těhotenstvím nejspíš nečekala, a při­tom nějakou formou spánkové poruchy trpí více než polovina těhotných. Na konci třetího trimestru je pak jen málo těch, které spí, lidově řečeno, jako špalek.

První trimestr
V prvních dnech po zjištění faktu, že jste těhotná, možná nespíte z přemíry radosti a emocí, které se na vás najednou valí. To je naprosto normální a stejně tak je normální, že po pár týdnech se situace zvrtne do pačného extrému. Dostaví se nepřekonatelná únava trvající celý den a budete mít pocit, že byste mohla spát snad neustále. Stav, kdy usínáte vestoje kdykoli a kdekoli, obvykle končí s prvním trimestrem těhotenství, kdy energetický výdej vašeho těla již není tak velký.

Jen u menšiny žen se v prv­ním trimestru projeví poruchy spánku, zpravidla způsobené psychickým tlakem a stresem, např.  z neplánovaného početí dítěte, rodinných či existenčních problémů, které s těhotenstvím vyplouvají na povrch. Vaše tělo je v této době opravdu unavené, proto buďte opatrná zejména za volantem nebo pokud pracujete v provozu, kde je nutné udržovat naprostou či dlouhotrvající pozornost.

Druhý trimestr
Prostřední část těhotenství je pro většinu žen nejpříjemnější. Prvotní únava už odezněla a břicho zatím není tak objemné, aby způsobovalo větší nepohodlí. Pokud máte problém, že večer nejste unavená, klidně si přes den přidejte nějaké cvičení nebo svižnou procházku.