19. listopadu 2014
Jak přesvědčit miminko, že zelenina je vcelku dobré jídlo, které se neplive.

Slavnostně jste začala podávat svému miminku první skleničky zeleniny nebo trpělivě strouháte mrkev a přitom doufáte, že si na ní pochutná. Odměnou je vám ale šklebící se tvářička, která dokáže poprs­kat sebe, vás i celé okolí. Existují cesty, které vás oba dovedou ke spokoje­nému a najedenému dítěti. Začněte ale včas!

Cesta první
Začněte u sebe. Je dokázáno, že kojenec přecházející na pevnou stravu snadněji přijímá ty potraviny, které jedla ve větším množství jeho matka v těhotenství a během kojení. Nevyhýbejte se proto ovoci ani zelenině, pouze sledujte, zda vám určité druhy nepůsobí žaludeční či střevní potíže, jako je nadý­mání, zácpa nebo průjem.
Tip: Pokud vám nějaké ovoce nebo zelenina nechutná, nenuťte se do ní. Zdravé látky, které obsahuje, najdete jistě i jinde.

Cesta druhá
Dala by se také nazvat, kdo vytrvá, vyhraje. Ani mateřské mléko sice není bez chuti, ale není to chuť intenzivní, jako ji známe my. Proto se nedivte, když šesti či sedmiměsíční kojenec nehýká blahem po každé lžičce pyré, které jste mu s láskou koupila nebo připravila. Potřebuje čas, aby si na novinku zvykl, tak nespěchejte a nový druh opakujte třeba celý týden. Uvidíte, že sedmý den toho miminko sní mnohem více než při prvním nebo druhém pokusu.
Tip: Miminka většinou preferují sladkou chuť, proto začněte raději se zeleninou, snáze na ni dítě navyknete. Ideální je brokolice či brambora, méně už mrkev, která je poměrně sladká.

Cesta třetí
Nevšímejte si obličeje zkřiveného odporem nebo otřásání se po každém soustu. Jsou to reflexivní reakce, které miminko zkrátka v začátcích příkrmů dělá. Všimněte si, že většinou nepřestane jíst, proto mu dál jídlo nabízejte. Na druhou stranu, pokud ho odmítá, zbytečně sebe ani jeho nestre­sujte tím, že ho budete dál nutit.
Tip: Nenechte se odradit ani neúspěchem trvajícím několik dní. V době oběda dál nabízejte různou zeleninu, v době svačinky ovoce a teprve po odmítnutí podejte láhev s mlékem nebo miminko nakojte. Jednou se nechuť prolomí a vy si na těžké začátky ani nevzpomenete. Snažte se vyhnout šarádám, kterými dítě bavíte, abyste do něj dostali sousto. Jednak každý den není možnost pouštět při obědě pohádky a také se může stát, že dítě bude od vás vyžadovat čím dál potrhlejší představení a vy nakonec skončíte s miskou pyré na žebříku.

Cesta čtvrtá
Nesrovnávejte. Je jedno, v kolika měsících začne dítě chodit, ale je velmi důležité, aby chodilo správně. Stejně je tomu i s jídlem. Zdaleka ne všechna miminka úderem pátého či šestého měsíce zasednou do židličky a nechají se nakrmit. Mohou sveřepě vyžadovat mléko klidně devět měsíců i déle a jejich vývoj tím nijak neutrpí.
Tip: Pokud dítě příkrmy odmítá, zkuste je více rozmixovat nebo trochu naředit kojeneckou vodou na jakousi polévku, případně podávat teplejší či chladnější. Většina dětí má zpočátku potíže polknout kousky, protože to zkrátka neumí. A nezapomeňte – do zeleniny přidávejte kapku olivového oleje, který usnadní vstřebávání vitaminů.