18. listopadu 2014
Podvodníci vám nabídnou práci, ale místo toho si založí na vaše jméno účet v bance.

Přibývá případů, kdy podvodníci zneužívají možnost založit bankovní účet online. Pod záminkou nabídky zaměstnání z vás vymámí osobní údaje a na jejich základě založí na vaše jméno účet v bance. Ten pak využijí k páchání nejrůznější kriminální činnosti.

Banky samozřejmě mají pojistky, jak podvodnému založení účtu jinou osobou zabránit. Nejčastěji jako pojistka slouží takzvaná ověřovací platba. Prostě na svůj nově založený účet pošlete malou částku ze svého účtu v jiné bance. Tím bance potvrdíte, že jste to vy, kdo nový účet založil – vždyť přece nebudete posílat peníze na úplně neznámý účet!

Podvodníci však přišli na způsob, jak tuto pojistku obejít. Pod nějakou záminkou vás přimějí ověřovací platbu na nově založený účet poslat. Nejčastěji k tomu využívají falešné nabídky zaměstnání: tvrdí například, že má jít o potvrzení skutečného zájmu o nabízenou pozici, nebo že jde o úhradu administrativních nákladů okolo výběrového řízení.

Místo, abyste dostala slibovanou práci, se nevědomky stanete majitelkou bankovního účtu. Nemáte k němu přístupové údaje, netušíte, co se na něm bude dít. A pokud budete ve své důvěřivosti pokračovat, už brzo možná nevědomky bance potvrdíte, že jste to opravdu vy, kdo žádá o půjčku… Pokud k tomu dojde, konec bude smutný: mailem vám přijde splátkový kalendář k půjčce, kterou z vašeho účtu někdo právě převedl kamsi hodně daleko.

Podvodům tohoto typu je snadné se ubránit – vždyť poslat peníze na základ ě pokynu od někoho, o kom nic nevíte, je přece sebevražda. Pokud by se však stalo, že útočník propašoval do vašeho počítače škodlivý kód, takže ho plně kontroluje, vaše šance rapidně klesají. Může vaším jménem dělat přes internet cokoli se mu zlíbí – a budete to vy, kdo ponese následky.
Je proto potřeba dodržovat alespoň základní bezpečnostní pravidla, tedy neotvírat neznámé přílohy mailů a neklikat na neznámé linky, a používat kvalitní a aktualizovaný bezpečnostní software.