6. listopadu 2014
Jednoduchý status na Facebooku: „Dnes slavím narozeniny Pod lampou“ dá vědět, kam se večer chystáte.

Je důležité si uvědomit, že to může vědět téměř každý. Respektive každý, komu to umožníte. Většina sociálních sítí nabízí kontrolu profilu a příspěvků, která Vám umožní ovlivnit, komu a jaké příspěvky se budou zobrazovat. Přemýšlejte, co se vlastně dá z Vašich příspěvků vyčíst. I zdánlivě nevinná zpráva může vést k tomu, že si někdo o vás začne skládat informace s cílem zneužít je. Rizika v takovém případě sahají od vykradení bytu až po fyzické ohrožení.

Vedle sociálních sítí jsou největší hrozbou infikované přílohy e-mailů a podvodné odkazy. Než otevřete přílohu nebo kliknete na odkaz, ujistěte se, jestli opravdu víte, co děláte. Nezapomeňte, že odesílatelem mailu vůbec nemusí být ten, kdo se za něj vydává. A že link může vést úplně jinam, než si myslíte. Výsledkem neopatrného chování může být infikovaný počítač. V tom případě hrozí, že útočník nad ním převezme kontrolu a může vaším jménem dělat, co se mu zlíbí – od přispívání na sociální sítě a další komunikaci přes nakupování až po zadávání příkazů k převodu v internetovém bankovnictví.

Klíčem ke zvýšení bezpečnosti na internetu je zodpovědný přístup k heslům. Používejte dostatečně silná hesla. Nepoužívejte žádná jména ani posloupnosti znaků, které by se daly uhádnout. Silné heslo by mělo mít alespoň 8 znaků, a to přinejmenším velká i malá písmena i číslice – ideální však je, požít také další povolené znaky jako třeba podtržítko. Hesla je vhodné často měnit. A dejte pozor, abyste nepoužívala stejná hesla pro různé služby. Když se totiž hackeři někde dostanou k sadě jmen a hesel, zkoušejí, zda se s nimi náhodou nedostanou i k nějaké jiné službě.
Důležité také je používat kvalitní a aktualizované bezpečnostní řešení – například ESET Smart Security. Jde o řešení, které Vám umožní užívat výhod internetu naplno a bez obav, a které přitom zbytečně nezpomaluje počítač a nekomplikuje život falešnými poplachy.

www.eset.cz