3. listopadu 2014
Bezpečné chování na internetu vás nemusí omezovat a ochrana počítače je dostupná.

Říká se tomu botnet a manažer americké policie FBI uvedl při slyšení v americkém Senátu, že jde o největší internetovou hrozbu pro USA. Jde o sítě počítačů, ovládaných bez vědomí majitelů internetovými zločinci. Ti se snadno dostanou ke všem datům v počítači – od fotek nebo videí až po přihlašovací údaje. Že se vám někdo dostane do Facebooku nemusí vypadat děsivě, ale uvědomte si, že stačí změnit jméno a heslo, a už se ke svému účtu nedostanete. Nebo může vaším jménem rozesílat, co ho napadne. Totéž platí i pro mail a vůbec pro všechny další služby, včetně třeba internetového bankovnictví. Nebyla byste první, komu vyluxovali účet…

Jak se chránit
Hned teď si dejte závazek, že nikdy nebudete na internetu dělat nic bezmyšlenkovitě. Než kliknete na odkaz nebo otevřete přílohu mailu, aspoň bleskově se zamyslete, jestli to nemůže být nějaká zrada. Nainstalujte si také dobrý antivir a nastavte ho, aby se automaticky aktualizoval.

Od kámošky? Pozor: opravdu?!
Nevěřte, že když se mail tváří, že je od kamarádky, tak že ho opravdu poslala ona. Není žádný problém podsunout falešného odesílatele – nehledě na to, že počítač kamarádky může klidně být součástí nějakého botnetu a ona ani netuší, co všechno vlastně rozesílá. Není také žádný problém převléci škodlivou aplikaci za obrázek nebo jakýkoli jiný, zdánlivě neškodný dokument. Kliknete na něj – a místo slíbené fotky se dočkáte viru v počítači.

Bez antiviru ani ránu
Nespoléhejte, že když teď jste ostražitá, tak se všem rizikům vyhnete. Na internetu je toho tolik zajímavého! Pro zločince není problém nastražit léčky a čekat, až se chytnete. Předejít problémům by znamenalo omezit se na pár prověřených stránek a služeb – a to by byla škoda!

Lepší je, dodržovat jen zmíněná základní pravidla a zbytek nechat na nějakém bezpečnostním programu. Ideální je, pořídit si ESET Smart Security, které vás ochrání před hrozbami internetu opravdu spolehlivě. A když si pořídíte balíček ESET Family Security Pack, tak dostanete licence antiviru na tři počítače a k tomu zdarma další tři licence antiviru na mobil nebo tablet.

Kam s nahými fotkami?
Když koncem srpna vypukl skandál s únikem nahých fotek světových celebrit, mnozí experti doporučovali neukládat takové fotky a videa na internetu, ale nechávat si je na svém počítači. To však předpokládá, že počítač je zabezpečen – jinak dopadnete úplně stejně jako celebrity.

Anebo takové fotky a videa nepořizovat. Ale Jennifer Lawrence, jedna z postižených, jejíž choulostivé fotky se také dostaly na veřejnost, to řekla jasně: „Když jste s přítelem delší dobu odloučeni, můžete si vybrat: buď se bude dívat na porno, nebo na vás.“.

Takže radši ten počítač zabezpečit, ne?
www.eset.cz