12. října 2014
Batolecí léta jsou ve výchově dítěte jedny z nejnáročnějších. Připravte se na to, co vás čeká a nemine.

Všichni rodiče dvouletých dětí mají jedno společné: musí se vyrovnat s jejich neutuchající energií, zvídavostí, temperamentem, záchvaty vzteku a zcela nesmyslnými požadavky. Pokud vám můžeme poradit, zachovejte si chladnou hlavu. Všechny následující věci totiž patří do ‚výbavy‘ zdravého batolete.

Chci tatínka!
Do této doby vaše holčička chtěla jen maminku. Neustále vám seděla na klíně a chtěla se mazlit. Ale teď vás odmítá a vy nevíte proč. Může se stát, že třeba řekne:„Chci aby mě vykoupal tatínek, ne ty. Tebe nechci!“ Co se vlastně děje? Kolem 3 roku děti procházejí tzv. Elektřinou (holčičky) nebo Oidipovskou (kluci) fází vývoje, kdy se najednou připoutávají k rodiči opačného pohlaví, než jsou ony samy. Mějte pochopení, zkuste to nebrat osobně a vězte, že je to všechno dočasné. Vaše holčička se k vám opět vrátí.

Svět je najednou nebezpečný
Vaše dítě neustále běhá a vy si uvědomujete, jak bylo všechno jednoduché když se ještě nepohybovalo po bytě. Najednou máte pocit, že na něj na každém kroku číhá nebezpečí. Rohy konferenčního stolku jsou ostré jako nože, schody jsou rozeklané jako útesy velehor a staré noční stolky se kymácejí, aby v nečekané chvíli zavalily vašeho bezbranného broučka. Postarejte se o to, aby váš byt byl pro dítě bezpečný, a uklidněte se. Podívejte se kolem sebe na všechny ty dospělé lidi kolem vás. Také to přežili. Jistě, vaše dítko se párkrát uhodí, spadne na
zadek a udělá si modřinu, ale i díky těmto drobným nehodám poznává svět kolem sebe.

Je náladový jako aprílové počasí
Děti ve věku 2–3 let dovedou rychle a nečekaně měnit nálady a pocity. Z rozzuřeného skřítka se stane náhle sladký andílek. Moje kamarádka Linda mi vyprávěla, jak jednou se svým synem Tomáškem (2) skládala na podlaze puzzle. Když jeden dílek položila na správné místo, Tomášek najednou dostal záchvat vzteku a začal ječet: „Neeee, já sám! Já sám!!“ Linda vzala  dotyčný díl a podala ho synovi, aby ho na správné místo položil sám. V tom okamžiku přestal křičet a kopat, rozzářil se a řekl: „Děkuji, maminko.“ Pak mámu políbil na nos.