1. října 2014
Jakmile se zmíníte, že po něčem toužíte, přítelkyně si vaše přání splní. Proč se snaží, abyste jí záviděla? Mezi zlodějkami snů pátrala Michaela Klevisová.

Začalo to nenápadně. Linda vyrazila s kamarádkou na veletrh cestovního ruchu a u plakátu se zamlženými horami na Madeiře prohodila: „Tam jsem chtěla letět na dovolenou, ale Petr zrovna přišel o práci, takže letos jedeme do Jeseníků.“ Za pár týdnů jí družka oznámila, že se s přítelem chystají na čtrnáct dní do pětihvězdičkového hotelu… na Madeiře.

„To jsem si ještě říkala, že se jenom inspirovala. O pár měsíců později jsem si začala shánět nový podnájem a Tereze najednou začal ten její taky připadat těsný. Jednou u vína jsem se jí svěřila, že ze všeho nejvíc by se mi líbil podkrovní byt. Měla ho dřív než já! Přeju jí to, ale připadá mi zvláštní, že dělá věci, které jsem si vymyslela a naplánovala já. Prý jsem její nejlepší přítelkyně, tak proč se tolik snaží, abych jí záviděla?“ Možná taky máte mezi blízkými zlodějku snů. Proč realizuje cizí plány? Když se nad jejím chováním zamyslíte, možná se dozvíte něco zajímavého i sama o sobě.

Ať zezelená závistí
Může jít třeba jen o maličkosti. Obdivujete boty ve výloze a kamarádka je má druhý den na nohou. Zmíníte se, že byste si chtěla nechat prosvětlit vlasy, a kolegyně si nechá udělat pramínky dřív než vy. Snaží se ve vás schválně vyvolat závist? A k čemu vám je přítelkyně, která to s vámi nemyslí dobře? „Zloděj snů opravdu může být přehnaně ambiciózní člověk, který si svoji vlastní hodnotu potvrzuje skrze porovnávání s druhými a chce vyjít z onoho soutěžení vždy nejlépe,“ vysvětluje pražská psychoterapeutka Barbora Tóth (terapie-toth.eu).

„V ideálním případě nad ostatními vítězí, třeba právě tak, že někomu sebere jeho vytoužený cíl. Pro takového člověka nespočívá hodnota v samotném snu, ale ve skutečnosti, že po něm někdo druhý touží a on ho uskuteční místo něj.“ Byla by ale škoda rovnou přítelkyni odsoudit a odstavit na vedlejší kolej. Možná vám opravdu píše pohled z vašeho vysněného Thajska a hlavou jí při tom běží: „Jen ať zezelená závistí,“ ale třeba vás vůbec nechce naštvat a tímhle způsobem vám projevuje svůj obdiv.