26. srpna 2014
Počet ‚proč‘ je u dětí v tomto věku nekonečný. Využijte jejich zvídavosti k tomu, abyste jim pomocí zábavných her objasnili důležitost zdravých návyků.

PROČ?
…bychom si měli mýt ruce

Co jim odpovědět: Na rukou máme spoustu bacilů, které nasbíráme tím, že se dotýkáme různých předmětů, které nejsou čisté, dotýkají se jich také jiní lidé a ti nemusí být vždy zdraví. Pak můžeme také onemocnět.
Jak jim to ukázat: Vlhké ruce dítěte posypte několika barevnými třpytkami (koupíte je např. v nehtových studiích) a řekněte mu, aby dlaně třelo o sebe tak dlouho, než třpytky přil­nou. Pak mu řekněte, aby vám potřáslo rukou, otevřelo dveře nebo si hrálo s hračkami. Upozorněte na stopy třpytek-‚bacilů‘, které za sebou zanechává. Jsou na vašich rukách, klice dveří i na plyšákovi, se kterým si před chvíli hrálo. Pak potomka požádejte, aby si umyl ruce jen čistou vodou. Uvidí, že tím sloupne z rukou jen opravdu málo třpytek. Ukažte mu, že musí použít více teplé vody a mýdlo, aby měl ruce opravdu čisté a zbavené třpytek.
Jak to vysvětlit: „I když bacily nevidíš, jsou stejně jako třpytky přilepené na ruce a rozšiřují se na všechno, čeho se dotkneš. Naštěstí ze třpytek nemůžeš onemocnět, ale z bacilů ano. Proto je důležité umýt si ruce.“

PROČ?
…musíme zdravě jíst

Co jim odpovědět:  Kdybychom nejedli dostatek zdravých potravin, naše tělo by nemělo dostatek sil, byli bychom slabí.
Jak jim to ukázat: Vyprávějte dítěti pohádku O třech malých prasátkách. Potom společně postavte ‚domečky‘ pro prasátka. Na první použijte bramborové hranolky a malé kousky bonbónů. Postavte ho tak, aby byl lehce sfouknutelný. Druhý dům udělejte s použitím plátků jablka a rostlinného másla, kterým slepíte jablko. Dům by měl být stabilnější než ten nezdravý z hranolek. Když stavbu dokončíte, požádejte dítě, aby se nadechlo a sfouklo domečky jako vlk v pohádce o prasátkách.
Jak to vysvětlit: „Viděl jsi, jak lehce se složil domeček z hranolek a bon­bónů? Ale druhý zůstal stát. Jídlo dělá to samé s tvým tělem. Když jíš zdravé věci jako jablíčka (jogurt, tvaroh), tvoje tělo bude silné. Ale pokud budeš jíst příliš mnoho nezdravých věcí jako hranolky a bonbóny, budeš slabý a nebudeš mít žádnou energii.“