14. srpna 2014
Jak poznáme, že naše dítě má alergickou rýmu? A lze s tím vůbec něco dělat?

Alergická rýma dovede dítě pořádně potrápit. Je to chronické, zánětlivé onemocnění nosní sliznice vyvolané působením alergenů. Projevuje se vodnatou rýmou, svěděním, kýcháním a ucpaným nosem. Nejčastěji ji spouštějí pyly, roztoči, plísně či zvířecí alergeny. Alergie je dědičná. Pokud ji má jeden rodič, je 30% pravděpodobnost, že jeho dítě bude mít stejný problém. V případě, že jsou alergici oba, je pravděpodobnost 60 %.

Máte podezření, že se u vaší ratolesti objevila senná rýma? Zaznamenávejte si, kdy se příznaky projevily, co dělalo dítě těsně předtím a za jak dlouho odezněly. Vaše poznámky pomohou vám i lékaři odhalit příčiny a nasadit adekvátní léčbu.

Není to seno, ale pyly
‚Senná rýma‘ neboli pylová alergie je stav, kdy přecitlivělý imunitní systém přehnaně reaguje na neškodné podněty, v tomto případě pylová zrna, (ale i jiné alergeny). ‚Senná rýma‘ je vlastně nepřesné označení. Alergie není na seno, ale hlavně na rostlinné pyly. Navíc se k ní přidružuje přecit­livělost na další škálu látek, třeba na prach a zvířecí srst.

Při sezonní pylové alergii reaguje tělo postiženého dítěte na běžné látky, jako by byly nebezpečné. K alergické reakci často nedojde hned po prvním kontaktu. Imunitní systém si totiž ‚uvědomí‘ že se mu daná látka ‚nelíbí‘, až když se s ní setká vícekrát. Do té doby dítě nemusí mít žádné problémy.