13. srpna 2014
K těmto hrám nepotřebujete (skoro) žádné pomůcky, a přitom jsou skvělou ‚potravou‘ pro vyvíjející se mozek.

Nikdy není brzy začít rozvíjet fyzické a psychické schopnosti vašeho miminka. Děti jsou jako houbičky, které nasávají všechno, co se kolem nich děje. I když si myslíte, že vás nemluvně nemůže vnímat, natož vám rozumět, nenechte se oklamat. Za čas vás překvapí přesným kopírováním vašich úkonů či grimas nebo odpovědí na otázku, jak dělá kočička. Naše zábavné hry a činnosti ho ještě popostrčí.

Hrajte si
Přineste si na zem všechny možné hračky, povídejte a ukazujte. Co je tohle, k čemu to je, jak to funguje, k čemu by to mo­hlo být, jakou to má barvu i tvar. Vždy hračku vemte do ruky nebo na ni ukazujte. Jakmile s hračkami začnete nudit, vezměte si předměty denní potřeby ze svého okolí. Ideální je hraní na podlaze, protože tam nehrozí nebezpečí pádu miminka.
Tip: Jemnou motoriku procvičíte kutálením míčků různých velikostí, později zkoušejte kutálet prázdnou či plnou pet lahev.

Buďte mu horou
Nic není lepší než máma nebo táta, kterého lze přelézt, o kterého se lze opřít a na kterého se lze skulit. Z vás se stane prolézačka i hopsadlo, budete univerzální hračkou. Po námaze není nic lepšího než se k rodiči stulit a nechat se ukolébat jeho dechem. Tahle hra baví děti celé roky. Když už se o vás nebudou muset opírat, začnou je zajímat vaše vlasy, oči, zuby…
K čemu to je: Miminko procvičuje hrubou motoriku a všechny svaly v těle.

Cvičte spolu
Zkuste baby-jógu nebo dítě jen houpejte, protahujte. Výborný je gymnastický míč, na kterém můžete miminko koulet na bříšku i na zádech. Snad všechny děti milují houpání na noze. Sedněte si na židli, dejte nohu přes nohu a maličké si částečně posaďte a částečně položte na holeň. Držte ho za ručky a opatrně houpejte.
K čemu to je: Miminku posi­lujete hlavně břišní a zádové svaly, zároveň se učí držet rovnováhu.