12. srpna 2014
Neobvyklé metody pro hravé rodiče se smyslem pro humor.

Předškoláci mají obrovskou fantazii a žijí na hranici mezi představami a realitou. Zkuste využít jejich hravost a imaginaci v situ­acích, kdy vás za nic na světě nechtějí poslechnout. Udělejte na ně malý nevinný podraz. Pomocí hry odvedete jejich pozornost od toho, co po nich chcete, a děti to nakonec udělají bez pláče a donucení. Stačí 7 zábavných triků a vaše ratolesti s vámi začnou spolupracovat a zároveň si spolu užijete legraci.

Řeknu ti tajemství
Přimět předškoláka k tomu, aby  se přemístil z jednoho místa na druhé, pokud to sám nechce, je strašně těžké. Váš tříletý potomek se třeba na chodníku deset minut vrtá klacíčkem v louži, ale vy zrovna strašně spěcháte. Marně říkáte:„ Pojď už, musíme jít, ve tři hodiny máme být u paní doktorky a přijdeme tam pozdě!“ Dítě nereaguje a tváří se, že vás neslyší.

Jak na něj: Pomůže vám hra ‚Řeknu ti tajemství.‘ Zavoláte na dítě tím nejdramatičtějším hlasem:„Mám tajemství pro každého, kdo mě chytí za ruku a půjde se mnou.“ Když se poto­mek konečně odhodlá jít s vámi, řeknete mu, že všechno se dozví až v cíli vaší cesty. Tam pak své ratolesti pošeptáte do ucha nějaký dětský vtip. (Měli byste je mít pro tyto příležitosti připravené v zásobě.)

Začarovaná zvířátka
Předškolák bývá často tak zabraný do hry s kamarády, že ji za nic na světě nechce opustit. Odchod z dětské narozeninové oslavy se pak lehce může stát noční můrou. Dítě totiž dostává záchvaty vzteku okamžitě, když řeknete, že je čas jít domů.

Jak na to:  Poté, co jste potomka předem upozornila („Odcházíme za pět minut.“), oznámíte: „Tak a teď už půjdeme.“ Pokud klade odpor, řekněte mu, že se spolu proměníte na nějaké zvíře. Například žabku, lva nebo ptáčka. Na cestě ke dveřím pak vydávejte legrační zvuky, třeba kuňkání a kvákání. Čím zajímavější zvuky to jsou, tím je hra legračnější.