11. srpna 2014
Jeho zázračné účinky cítíme nejenom při úplňku a novoluní. Má vliv na přírodu i chování lidí...

Měsíc je symbolem věčného koloběhu a čehosi nadpřirozeného. Zatímco dříve jeho vliv lidé využívali ve svůj prospěch – kořenářky podle něj sbíraly byliny, léčitelé míchali lektvary a zemědělci seli nebo sklízeli úrodu – dnes na jeho magickou sílu většinou zapomínáme. Jediné, co jsme ochotni s trochou nadsázky připustit, je vliv úplňku. Hůře se nám spí, zdají se nám divoké sny, bývá více dopravních nehod a také více sebevražd. Pod vlivem Luny jsme však častěji než jenom jedenkrát za 28 dnů. Ve stejně dlouhém cyklu, v jakém obíhá Měsíc Zemi, pro­bíhá také ženská menstruace. Ostatně, už Hippokrates věděl o silách Měsíce, a pro­to své žáky varoval: „Kdo vykonává medi­cín­­ské povolání, aniž bere v potaz užitek z pohybu hvězd (planet), je blázen.“

Měsíc prochází celkem čtyřmi fázemi a naši předkové si moc dobře uvědomovali jejich vliv na přírodu i chování lidí. První fáze je nov, což znamená, že Měsíc není okem viditelný. Po této fázi postupně přibývá, a to až do úplňku… Následně Měsíc couvá nebo také mizí. Bez ohledu na jakoukoliv fázi prochází Luna jednotlivými znameními zvěrokruhu, kde se zdrží dva až tři dny. Podle toho, v jakém je právě znamení, si můžeme vybrat, čemu se věnovat, nebo naopak čemu se raději vyhnout… Naše duše a tělo se zkrátka otvírá pro přijetí energie, kterou znamení, v němž právě stojí, ztělesňuje. Chcete-li se v jednotlivých fázích Měsíce zorientovat podrobněji, pořiďte si takzvaný lunární kalendář. (K sehnání je v knihkupectvích nebo některých papírnictvích.)

Čarodějnické rituály
Lidé uctívají Lunu dlouhá tisíciletí. Byla ztělesňována jako bohyně a v řadě kultur svým významem převyšovala i bohy Slunce. Zatímco Měsíc představoval fantazii a tajemno, Slunce naopak zastupovalo aktivitu a racionálnost. Velkou roli hrála Luna především v čarodějnictví a magii. Proto je spojována s řadou rituálů. Mezi ty nejčastěji používané patří následující ‚kouzlo‘: Udělejte kolem sebe imaginární kruh (můžete ho také nakreslit křídou a nebo vysypat oblázky), vstup­te do něj a vyvolejte bohyni Měsíce… Následně vyslovte své přání. Chcete-li rituál umocnit, zapalte v kruhu dvě svíčky. Dobrá předsevzetí dělejte při novoluní. Toužíte-li po něčem konkrétním, například novém partnerovi, zkuste úplněk, kdy je vliv Luny nejsilnější. Že se vaše přání vyplní, vám zaručit nemůžeme, ale přesně takto to dělaly čarodějky dlouhá staletí.