7. srpna 2014
Poraďte si s nástrahami horkých měsíců a užijte si těhotenství s chladnou hlavou.

Zvláště poslední týdny těhotenství jsou pro ženu náročné a připadnou-li na léto, může se z těšení se na miminko stát jen touha vydržet, přežít a co nejdříve porodit. Horkem otékají nejen kotníky, ale i celé nohy, ruce i obličej, pot se z vás jen řine a účinně se zchladit (bez trvalého pobytu v bazénu) je prakticky nemožné. Jak si tedy užívat letní období, čemu se vyhnout a na co si dávat pozor?

Pigmentace kůže
Melasma, též těhotenská maska, se projevuje tmavými pigmentovými skvrnami zvláště na obličeji. Způsobu­jí ho hormonální změny v kombinaci s UV zářením. V těhotenství je lepší se ostrému sluníčku vyhýbat a to nejen z kosmetických důvodů. Použí­vejte opalovací krémy s vysokým faktorem a s ochranou proti UVA i UVB záření. Nezapomeňte vrstvu krému pravidelně obnovovat.

U většiny žen se pokožka sama vrátí k obvyklé pigmentaci krátce po porodu, ale přibližně 20 % žen potřebuje dermatologickou léčbu, kterou je možné zahájit po skončení kojení. O používání bělicích krémů se předem poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, aby byl vyloučen případný nežádoucí vliv na plod. 

Přehnané slunění je rizikové i z jiného důvodu: miminko v děloze má úplně jiný termoregulační systém než jeho matka. V době, kdy se vám začne dělat horko, je teplota v děloze mnohem vyšší a pro miminko nejen nepří­jemná, ale také nebezpečná. Zůstávejte proto raději ve stínu.

Pupínky
Vaše kůže může v horkých dnech protestovat různými způsoby. Vedro a vlhko, stejně jako přímé sluneční paprsky, mohou způsobit vyrážku neboli potničky. Malé rudé pupínky, které se vyskytnou všude tam, kde se zpotíte pod oblečením nebo v kožních záhybech, vás mohou pěkně potrápit. Velmi často se objevují mezi prsy a v podpaží či za krkem. Mnohem jednodušší, než se jich zbavit, je jim předcházet.

Nenoste těsné oblečení, špatnou volbou jsou i oděvy z umělých materiálů. Volné letní šaty budou ideální. Máte-li plnější stehna, sáhněte raději po volných bavlněných nebo lněných kraťasech, které zabrání tření a opruzeninám. Pokud se i přes všechnu prevenci nějaké potničky objeví, ošetřujte je krémem na zadeček pro kojence. Večer pak použijte hydratační krém, abyste zabrá­nila nadměrnému vysušení pokožky.