21. června 2014
Odjela pracovat do Anglie a potom až do daleké Afriky. Chtěla si tam vydělat peníze a zažít dobrodružství. Čekalo ji však trápení, nepříjemnosti a opravdu zoufalá cesta domů.

Po maturitě jsem se nedostala na vysokou školu a do práce se mi nechtělo. Vlastně i kdy­by chtělo, žádná nebyla… Neměla jsem moc na vybranou, a tak mi odjet jako au-pair přišlo jako dobrý nápad. „Kačko, neboj. Moc se nenadřeš, naučíš se jazyk a ještě si našetříš!“ lákala mě kamarádka, která dělala chůvu už třetím rokem a nemohla si tuto práci vynachválit… „Jen si nesmíš z ničeho nic moc dělat. To víš, nikde necepují děti tak jako u nás. To teprve uvidíš rozmazlence!“ smála se vesele a já se začala těšit na odjezd do země, o které jsem věděla jen to, že je ostrov a mají tam královnu…

Pokojíček pro služku
Příjezd a seznámení s rodinou byl lepší, než jsem doufala. Milá paní, dvě malé holčičky a pán domu, nějaký technik, věčně v práci. Mým úkolem bylo odvést holky na dvě hodiny do soukromé školky, pak s ni­mi jít do parku, ohřát jim jídlo v mikrovln­ce a potom zase na vycházku. Celkem idylka, říkala jsem si a pomalu si zvykala na cizí zemi a cizí mravy.

V podkroví jsem měla pokojíček, s výhledem na předměstí Londýna, televizí a umyvadélkem. Byla v něm zima, a tak první, co jsem si za vydělané peníze koupila, byl péřový spacák… A taky jídlo, protože ta rodina snědla za týden to, co my doma za den. Prostě skoro nic a já měla věčně hlad. Večer jsem navštěvovala kurzy angličtiny a skamarádila se s něko­lika holkami ze sousedství.

„Tak co, jak se u svých otrokářů máš? A jak ti platí?“ vyptávaly se a já udiveně odpovídala, že si nemohu stěžovat… Dívaly se po sobě, jako by mi nevěřily. Prostě jsem jen netušila, že brzy jejich pohledům porozumím! „Katty, pojď ke mně!“ zavolal mě jednou pán, když přišel z práce, a zeptal se, zda bych si chtěla vydělat víc peněz. Zostražitěla jsem, čekala jsem nějaké nemravné návrhy, ale mýlila jsem se. Chtěl po mě ‚jen‘ úklid, praní, žehlení, nákupy a potom ještě pomoc se zahrádkou před domem.