30. dubna 2014
Občas uděláte, co nechcete, jen abyste někomu vyšla vstříc. Pak se přistihnete, že jste ustoupila znovu. Jste nespokojená a nevíte proč. Kateřina Horová důvod zná.

Klára se i na mateřské věnuje své milované práci, totiž muzikálovému zpěvu a tanci. Několik lidí v ní vidí nešťastnou otrokyni, která se večer co večer plahočí do divadla, jiní ji obdivují jako atraktivní ženu, s níž si mohou povídat i o něčem jiném než o dětech. Je atraktivní sama pro sebe, a tudíž i pro ty, kteří také žijí zajímavě. Zora na mateřské rozjela vlastní firmu. Šije oblečení. Ne pro peníze, ale pro pocit naplnění. A je to zápřah. Když si na naléhání tchyně dala pauzu, místo úlevy cítila spíš prázdnotu, takže zapnula šicí stroj, aby se jí na tváři zase rozlil úsměv. Je šťastná. Rodina ji lituje, občas pomluví, občas závidí. Zora totiž svému okolí nastavuje zrcadlo.
 
Přestaňte s úslužností
„Být svůj znamená riskovat, že přijdete o lásku druhých,“ tvrdí belgický právník Thomas d’Ansembourg, autor bestselleru Přestaňte být hodní, buďte sami sebou (vydalo nakladatelství Rybka Publishers 2013), který již několik let napravuje mladé delikventy. Představa, že si musíte pozornost a přízeň druhých zasloužit, je podle něj často velmi silná. Pak popíráte samu sebe, abyste splnila svou představu o jejich představě o vás. Pokud se však odstřihnete od svého já a dlouhodobě přehlížíte vlastní potřeby, brzy za to zaplatíte.

„Matěje jsem potkala v dubnu, strašně se mi líbil, a tak jsem kvůli němu zrušila práci na letním festivalu, na který jsem se moc těšila. Můj nový objev mi totiž dal najevo, že spaní pod stanem neholduje. Vyrazila jsem s ním tedy na luxusní zájezd podle jeho gusta. Dlouho jsem přecházela jeho snobství i lenost a neprojevovala se. Hned po dovolené jsme se rozešli. Unavilo mě totiž stále se přetvařovat,“ přiznává PR konzultantka Tereza, která lituje, že raději nestrávila léto po svém. Také jste někdy žila jinak, než jste chtěla, a potřebovala, abyste o někoho nepřišla? Zalíbit se za každou cenu všem nejde, a pokud o to snaživě usilujete, snadno se chytíte do pasti předstírání.